Świadczenie usług faktoringowych - brak obowiązku odliczania VAT przy zastosowaniu prewspółczynnika
Teza
|
Z wyjaśnienia Izby Skarbowej
"(...) Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawca jest spółką akcyjną funkcjonującą na zasadach przewidzianych w ustawie Kodeks spółek handlowych i prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług faktoringowych. W związku z prowadzeniem tej działalności Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
W ramach usług, stanowiących zasadniczy przedmiot działalności gospodarczej Spółki, Wnioskodawca występuje w roli faktora, wykonując na rzecz zainteresowanych przedsiębiorców (faktorantów) czynności polegające w szczególności na stałym nabywaniu wierzytelności pieniężnych przysługujących faktorantowi od kontrahentów, z tytułu wykonywania umów handlowych, świadczeniu innych usług związanych z finansowaniem i obsługą nabywanych wierzytelności (np. inkasowanie należności, administrowanie wierzytelnościami, prowadzenie rozliczeń z nimi związanych). Usługi świadczone przez Spółkę obejmują również tzw. faktoring odwrócony. Wskazane usługi podlegają podstawowej stawce 23%.
W ramach działalności gospodarczej Spółka wykonuje na terytorium kraju również inne czynności podlegające opodatkowaniu VAT według właściwej stawki (...). (...) świadczy także usługi, których miejsce opodatkowania przypada poza terytorium kraju.
Ponadto, na działalność gospodarczą Spółki składa się świadczenie usług objętych zwolnieniem z opodatkowania, takich jak np.:
- udzielanie pożyczek pieniężnych;
- pośrednictwo przy świadczeniu usług ubezpieczeniowych/udzielania pożyczek pieniężnych/kredytów. (...)
W ramach i w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą Wnioskodawca uzyskuje również inne przychody, które nie stanowią jednak bezpośredniego wynagrodzenia należnego w zamian za konkretne czynności podlegające opodatkowaniu. Stąd, mimo że uzyskanie takich przychodów wynika z działalności gospodarczej realizowanej przez Wnioskodawcę, ich uzyskanie "nie generuje" po stronie Spółki sprzedaży opodatkowanej/zwolnionej z opodatkowania. Przychody te traktowane są przez Wnioskodawcę jako niepodlegające opodatkowaniu (tzw. sprzedaż NP.). W rezultacie, Spółka nie uwzględnia takich przychodów w rejestrach/deklaracjach VAT i nie dokumentuje ich za pomocą faktur. Ww. przychody obejmują w szczególności:
- odszkodowania;
- kary umowne;
- kwoty uzyskiwane z tytułu sprzedaży wierzytelności przysługujących Spółce; tzw. premie brokerskie;
- odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych przez Spółkę na rachunkach bankowych;
- przychody związane z posiadanymi przez Spółkę papierami wartościowymi/udziałami w spółkach (dywidendy).
(...) Sfera aktywności Wnioskodawcy ograniczona jest do działalności realizowanej przez Spółkę jako podmiot gospodarczy nastawiony na generowanie przychodów i osiąganie zysku. Spółka nie podejmuje innej aktywności niż stanowiąca lub związana z działalnością gospodarczą. Stąd, ogół przychodów uzyskiwanych przez Spółkę wynika z wykonywanej przez nią działalności gospodarczej (podlegającej/niepodlegającej opodatkowaniu VAT). W szczególności Spółka wskazała, że:
- nie jest jednostką samorządu terytorialnego, działającą na podstawie odpowiedniej ustawy samorządowej,
- podstawą działalności Spółki nie jest ustawa o finansach publicznych, regulująca zasady działania m.in. jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
- nie jest również stowarzyszeniem lub fundacją. (...)
Należy wskazać, że powołany art. 86 ust. 2a ustawy będzie mieć zastosowanie wyłącznie do sytuacji, w której nabywane towary i usługi, wykorzystywane są zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, w sytuacji gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe. W takich okolicznościach kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej. (...)"
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 grudnia 2015 r., nr IPPP1/4512-1146/15-2/KR)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|