Opodatkowanie czynności wykonywanych przez zakład budżetowy na rzecz gminy
Teza
|
Z wyjaśnienia Izby Skarbowej
"(...) Wnioskodawca (samorządowy zakład budżetowy - przypis redakcji) wskazał, że otrzymuje dotację na utrzymanie czystości w budynkach urzędu miasta. Dotacja ta przyznana jest do 1m2 powierzchni i nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego wskazał, że wykonuje czynności - sprzątanie budynku Gminy. Powyższe wynika z faktu prowadzenia działalności statutowej, która skutkuje powstawaniem czynności wykonywanych poza zakresem podatku VAT - § 4 pkt 8 statutu U.R.M. i jest to utrzymanie czynności porządku. Dotacja na utrzymanie czystości w budynkach Urzędu Miasta ma wyłącznie związek z wykonywaniem działalności innej niż gospodarcza, pozostaje poza systemem VAT. Dotacja ta w całości jest przeznaczona na finansowanie kosztów tj. sprzątania budynku gminy. Dotacja pokrywa 100% kosztów utrzymania czystości w budynkach Urzędu Miasta. Dotacją głównie są finansowane wynagrodzenia wraz z pochodnymi osób sprzątających, ale też zakupy środków czystości.
Skoro, jak wynika z wniosku, Gmina zleca Wnioskodawcy usługę utrzymania czystości w budynkach Urzędu Miasta i na ten cel przeznacza własne środki finansowe, a Wnioskodawca na wykonane usługi otrzymuje 100% pokrycie kosztów świadczonej usługi, tym samym przyjąć należy, że otrzymane środki stanowią wynagrodzenie Wnioskodawcy za świadczone usługi w zakresie utrzymania czystości w budynkach Urzędu Miasta. Oznacza to, że między Gminą a Wnioskodawcą istnieje stosunek prawny na podstawie którego dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych.
W ocenie Organu, Wnioskodawca świadczy usługi sprzątania budynku Urzędu Miasta na rzecz Gminy w ramach prowadzonej działalności, za które otrzymuje wynagrodzenie. (...)
Wskazane okoliczności sprawy prowadzą do jednoznacznego przyjęcia, że w opisanej we wniosku sytuacji w odniesieniu do usługi sprzątania budynku Urzędu Miasta mamy do czynienia z czynnościami, które mieszczą się w definicji działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Wnioskodawca w zakresie wykonywanych czynności prowadzi działalność gospodarczą, a tym samym działa w charakterze podatnika podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT (opodatkowane podstawową stawką podatku VAT, stawkami obniżonymi lub zwolnione od podatku). Wnioskodawca nie prowadzi działalności innej niż działalność gospodarcza, która skutkowałaby powstawaniem czynności wykonywanych poza zakresem podatku VAT.
W konsekwencji wszystkie opisane przez Wnioskodawcę przychody i dotacje związane są z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Wobec tego, skoro opisane powyżej czynności skutkujące otrzymaniem określonego rodzaju świadczeń związane są z prowadzoną działalności gospodarczą Wnioskodawcy, to mieszczą się one w pojęciu «celów związanych z działalnością gospodarczą», w rozumieniu art. 86 ust. 2a ustawy. Zatem należy uznać, że art. 86 ust. 2a ustawy o VAT nie będzie mieć wpływu na sposób rozliczania podatku naliczonego VAT Wnioskodawcy. (...)"
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 marca 2016 r., nr IBPP3/4512-919/15/EJ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|