Prewspółczynnik przy sprzedaży złomu i odsetkach od lokat bankowych
W przedsiębiorstwie zajmującym się sprzedażą energii cieplnej występuje sprzedaż opodatkowana stawką 23%, sprzedaż złomu objęta odwrotnym obciążeniem oraz przychody z operacji finansowych w postaci odsetek od lokat bankowych. Czy podatnik jest zobowiązany ustalić prewspółczynnik?
Sprzedaż złomu na mocy art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT objęta jest mechanizmem odwróconego obciążenia, a zatem to nabywca złomu staje się podatnikiem zobowiązanym do zapłaty podatku z tytułu jego sprzedaży. Trudno więc w tej sytuacji przyjąć, że Czytelnik wykonuje czynności pozostające poza sferą podatku VAT obligujące do zastosowania prewspółczynnika, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Potwierdzeniem tego stanowiska jest interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 grudnia 2015 r., nr ITPP1/4512-961/15/KM. W interpretacji tej organ stwierdził, że wykonywanie przez podatnika czynności opodatkowanych VAT i zwolnionych z VAT, jak również czynności niepodlegających opodatkowaniu na podstawie art. 28b, art. 17 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 2 (wykonywanych w ramach działalności gospodarczej) nie powoduje obowiązku zastosowania prewspółczynnika na mocy art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.
Natomiast w kwestii uzyskiwanych przez Czytelnika środków finansowych w postaci odsetek od lokat bankowych należy stwierdzić, że odsetki te nie stanowią wynagrodzenia za świadczone przez Czytelnika usługi lub dokonaną dostawę towarów, a więc pozostają poza systemem VAT. Odsetki te przysługują od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Zatem dochód z lokowania wolnych środków pieniężnych na lokatach bankowych powstaje z mocy samego faktu ich posiadania, które uprawnia ich posiadacza do otrzymywania płatności odsetkowych. Odsetki od lokat bankowych nie stanowią więc obrotu w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Ponadto lokowanie części środków na lokatach bankowych ma związek z działalnością gospodarczą podatnika, bowiem wpisuje się w racjonalne gospodarowanie nadwyżkami pieniężnymi dokonywane w ramach działalności gospodarczej (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 grudnia 2015 r., nr ILPP2/4512-1-731/15-3/SJ). Dodać też należy, że sam fakt, iż podatnik uzyskuje obroty niepodlegające opodatkowaniu VAT (w postaci odsetek) nie oznacza, że określone czynności nie są wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 listopada 2015 r., nr IPTPP3/4512-311/15-6/UNR).
Z tego też względu zasadne jest przyjęcie, że otrzymywane przez Czytelnika odsetki stanowią sytuację niejako "towarzyszącą" działalności gospodarczej. Skoro więc odsetki od środków zgromadzonych na lokatach bankowych są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to mieszczą się one w pojęciu "celów związanych z działalnością gospodarczą" w rozumieniu art. 86 ust. 2a ustawy o VAT i nie powodują obowiązku ustalenia preproporcji. Takie też stanowiska zajmują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 23 grudnia 2015 r., nr IPPP1/4512-1146/15-2/KR oraz w piśmie z dnia 1 grudnia 2015 r., nr IPPP1/4512-1091/15-2/AS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|