Bieżące odliczanie VAT przy zastosowaniu prewspółczynnika
W przypadku zakupu towarów i usług wykorzystywanych przez podatnika zarówno do celów działalności gospodarczej jak i do celów pozostających poza taką działalnością, których przypisanie w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, podatnik ma prawo odliczyć podatek naliczony zawarty w ich cenie tylko w takiej części, którą można proporcjonalnie przypisać do jego działalności gospodarczej. Wybór sposobu, według którego takie proporcjonalne przypisanie nastąpi, należy do podatnika. Przepisy ustawy o VAT wymagają jedynie, aby odpowiadał on specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Ministerstwo Finansów w powołanej broszurze, wskazało iż: "(...) Będzie to spełnione, jeśli sposób ten:
- zapewni dokonanie odliczenia podatku naliczonego wyłącznie w części przypadającej na działalność gospodarczą (co do zasady dotyczącej czynności opodatkowanych VAT) oraz
- obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadających na działalność gospodarczą oraz na cele inne (z wyjątkiem celów prywatnych) - gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe. (...)"
Uwaga
W przypadku gdy podatnik będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonywał czynności opodatkowane VAT i zwolnione z VAT, powinien również obliczyć proporcję wynikającą z art. 90 ustawy o VAT (jeżeli nie będzie w stanie wyodrębnić kwot podatku naliczonego przypisanych do czynności opodatkowanych VAT).
Bieżące odliczenie VAT naliczonego w 2016 r. przy pomocy prewspółczynnika ma charakter wstępny. Prewspółczynnik, na podstawie którego podatnik odlicza VAT w 2016 r. ustalany jest na podstawie danych za rok poprzedni, czyli za 2015 r. W związku z tym koniecznością jest korekta tego odliczenia na podstawie danych rzeczywistych. Korekty tej dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego.
Uwaga
Wstępne odliczanie VAT w 2016 r. odbywa się przy zastosowaniu prewspółczynnika obliczonego na podstawie danych za 2015 r. Po zakończeniu 2016 r. jednorazowo należy dokonać rocznej korekty w rozliczeniu za pierwszy okres rozliczeniowy 2017 r. na podstawie proporcji wykorzystującej dane z zakończonego roku 2016.
Proporcję wstępną (bieżącą) określa się procentowo w stosunku rocznym. Zaokrągla się ją w górę do najbliższej liczby całkowitej. Ustaloną na podstawie danych za poprzedni roku podatkowy proporcję stosuje się do odliczeń dokonywanych w trakcie całego bieżącego roku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|