Opłaty związane z firmowymi pojazdami - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 28 (1278) z dnia 7.04.2016
Kiedy przedawniają się opłaty środowiskowe?
Na potrzeby działalności firmy wykorzystywane są 4 samochody osobowe. Dowiedziałem się, że powinienem regulować opłaty z tytułu korzystania ze środowiska, czego nie robiłem. Czy w takiej sytuacji muszę wnieść zaległe opłaty?
TAK. W przypadku nieuiszczenia opłat środowiskowych w terminie, powstaje zaległość, od której naliczane są odsetki zgodnie z art. 51 § 1 oraz art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.). Odsetki od zaległości należy naliczyć i wpłacić razem z zaległością na właściwy rachunek bankowy.
Ponadto opłaty nieuiszczone w terminie podlegają (wraz z odsetkami za zwłokę) przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wyliczając zaległe opłaty należy stosować stawki, które obowiązywały w okresie, którego zaległość dotyczy. Zostały one określone w odpowiednich aktach prawnych.
Warto wskazać, że od dnia 1 stycznia 2013 r. nastąpiła zmiana systemu naliczania opłat środowiskowych z półrocznego na roczny. Zaczęła też obowiązywać zasada, że nie wnosi się opłat z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, poboru wód oraz składowania odpadów, których roczna wysokość nie przekracza 800 zł. Natomiast w przypadku opłat za lata 2012 i wcześniejsze opłatę regulowało się dwa razy do roku, a kwota zwolnienia wynosiła 400 zł.
Obowiązek uiszczenia opłaty przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej wniesienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|