E-rozliczenia: opcja lub obowiązek
Deklaracje podatkowe mogą być przekazywane urzędowi skarbowemu za pomocą środków komunikacji elektronicznej, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Wynika tak z art. 3a § 1 Ordynacji podatkowej.
Istnieje więc, co do zasady, możliwość wyboru między papierową a elektroniczną wersją dokumentu podatkowego. Fakultatywność jest wykluczona, jeżeli odrębne przepisy przewidują obowiązek zachowania określonej formy.
Obowiązek składania wybranych dokumentów podatkowych przez internet wynika z funkcjonujących od 1 stycznia 2015 r. art. 45 ba ustawy o pdof oraz art. 26 ust. 8 i art. 27 ust. 1c ustawy o pdop. Przepisy te stanowią, że w formie elektronicznej trzeba przekazać fiskusowi informacje: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-2/IFT-2R, IFT-3/IFT-3R, deklaracje: PIT-4R i PIT-8AR, roczne obliczenie podatku PIT-40 oraz zeznanie podatkowe CIT-8, w odniesieniu do dochodów uzyskanych (poniesionych strat) począwszy od 1 stycznia 2014 r.
Wprowadzono jednocześnie jeden wyjątek. Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku oraz podatnicy lub płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy sporządzają PIT-11, PIT-R, PIT-8C, IFT-1 lub PIT-40 dla nie więcej niż pięciu podatników, mogą złożyć PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, PIT-40, CIT-8 oraz IFT-2 w formie papierowej. W przypadku deklaracji i informacji składanych w trakcie roku liczbę podatników ustala się, uwzględniając wszystkich podatników od początku roku do dnia sporządzenia tych dokumentów. Wynika to z art. 45ba ust. 2 ustawy o pdof. Możliwość wyboru formy pisemnej nie dotyczy informacji IFT-3/IFT-3R. Formularz ten musi być przekazany administracji podatkowej przez internet.
Przedsiębiorcy usługowo zajmujący się prowadzeniem ksiąg podatkowych (biura rachunkowe) mają bezwzględny obowiązek za pomocą środków komunikacji elektronicznej przesyłać składane w imieniu i na rzecz swoich klientów formularze PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3, PIT-40, CIT-8 oraz IFT-2. Nie ma znaczenia, czy i dla ilu podatników dany klient ma obowiązek sporządzić informację o dochodach (PIT-11, PIT-R, PIT-8C, IFT-1) lub roczne obliczenie podatku (PIT-40).
Organy rentowe (o których mowa w art. 34 ust. 1 ustawy o pdof) przesyłają roczne obliczenie (PIT-40A) lub informacje o dochodach (PIT-11A) za pomocą oprogramowania interfejsowego udostępnionego danemu organowi przez Ministra Finansów, zabezpieczonego dedykowanym certyfikatem. Stanowi tak § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|