Brak możliwości odliczenia od dochodu alimentów na dzieci
Podatnik zawarł umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz umowę o podziale majątku wspólnego małżonków i o świadczeniach alimentacyjnych na rzecz małoletnich dzieci. W ramach tej umowy zobowiązał się m.in. do płacenia alimentów na rzecz dzieci. Ich miesięczna kwota wynosi 1.200 zł. Czy przy obliczaniu w zeznaniu rocznym podatku dochodowego za dany rok podatkowy istnieje możliwość odliczenia od dochodu wydatków na ten cel?
"(...) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega każdy dochód osiągnięty przez osobę fizyczną. Zgodnie natomiast z definicją dochodu jest nim nadwyżka przychodów ze źródła nad kosztami jego uzyskania. Pojęciem pierwotnym dla dochodu jest więc pojęcie przychodu. Ten z kolei definiowany jest przez ustawodawcę, czemu dał wyraz w art. 11 ust. 1 (ustawy o pdof - przyp. red.), jako otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z definicji tej wywieść można również, że za przychody podatkowe mogą być uznane tylko takie świadczenia, które nie mają charakteru zwrotnego. Przychód jest bowiem w istocie określonym przyrostem majątkowym, a zatem jego otrzymanie musi mieć charakter definitywny.
(...) Wśród (...) wydatków podlegających odliczeniu od dochodu nie zostały wymienione alimenty płacone przez podatnika na rzecz jego na dzieci.
Wobec powyższego stwierdzić należy, że brak wymienienia wydatku w postaci alimentów na rzecz dzieci w (...) przepisach - art. 26 i art. 26c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powoduje, że wydatki takie nie mogą zostać odliczone od dochodu przy ustalaniu podstawy opodatkowaniu. Przyjąć bowiem należy - co wynika z art. 9 i art. 11 ustawy - że zasadą jest opodatkowanie wszelkich dochodów w pełnej wysokości uzyskiwanych przez osoby fizyczne. (...) Skoro więc w art. 26 i art. 26c nie wymieniono wydatków na alimenty, to prawo takie nie przysługuje. Odmienne rozstrzygnięcie stanowiłoby naruszenie nie tylko przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale również konstytucyjnej zasady określoności podatków, wynikającej z (...) art. 217 Konstytucji.
W konsekwencji więc Wnioskodawca nie ma prawa odliczać od dochodów ze stosunku pracy, przy ustalaniu podstawy opodatkowania, wydatków poniesionych na alimenty na rzecz Jego dzieci. (...)"
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 lipca 2015 r., nr ITPB2/4511-541/15-6/RS)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|