Ulga na transport lotniczy
Podatnik podczas pobytu za granicą doznał urazu czaszkowo-mózgowego i przeszedł tam operację. Następnie na własny koszt został przetransportowany samolotem pogotowia lotniczego do Polski. Tu w szpitalu kontynuował leczenie i rehabilitację związaną z powstałym po urazie niedowładem czterokończynowym. Po powrocie do Polski podatnik uzyskał w związku z urazem orzeczenie o I grupie niepełnosprawności z określeniem, że istnieje ona od daty doznania urazu. Czy w tej sytuacji może w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć od dochodu wydatek poniesiony na przelot samolotem pogotowia lotniczego z zagranicy do Polski?
"(...) Przepis art. 26 ust. 7a pkt 13 ww. ustawy (o pdof - przyp. red.) stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa (...) - również innymi środkami transportu (...).
(...) podstawowym warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne zgodnie z ww. przepisami jest posiadanie przez osobę, która poniosła wydatek, m.in. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Co do zasady więc, odliczeniu podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że stopień niepełnosprawności lub istnienie niepełnosprawności datowane są wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności może odliczyć wydatki poniesione od dnia wskazanego w orzeczeniu jako data ustalenia stopnia niepełnosprawności lub data istnienia niepełnosprawności.
(...) należy stwierdzić, że Wnioskodawca może w zeznaniu rocznym (...) odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej koszty transportu samolotem pogotowia lotniczego (...). Wskazany wydatek został wymieniony w katalogu wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, mieści się bowiem w dyspozycji przepisu art. 26 ust. 7a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej poprzez odliczenie od dochodu poniesionego wydatku, gdyż w momencie odliczenia posiada stosowne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, z którego jasno wynika, że w okresie poniesienia wydatku niepełnosprawność istniała (...). A zatem wydatek na przetransportowanie Wnioskodawcy za pomocą (...) pogotowia lotniczego (...) może zostać odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Powyższy wydatek podlega odliczeniu tylko w roku podatkowym, w którym został poniesiony. (...)"
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 czerwca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-224/15/MZ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|