Wsteczne zniesienie wspólności małżeńskiej a wspólne zeznanie podatkowe
Podatnik pozostaje z małżonką w nieformalnej separacji. Małżonka nie pracuje zawodowo. W marcu 2014 r. małżonka złożyła pozew o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. W dniu 31 marca 2014 r. sędzia sądu rejonowego ustanowił rozdzielność majątkową małżeńską pomiędzy podatnikiem a jego żoną z dniem 27 lipca 2010 r. Do roku 2012 podatnik rozliczał się z niepracującą żoną we wspólnym zeznaniu. Czy w związku z ustanowieniem rozdzielności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną podatnik jest zobowiązany do złożenia indywidualnego zeznania podatkowego za lata 2011-2012?
"(...) w myśl ww. przepisu (art. 6 ust. 2 ustawy o pdof - przyp. red.) w brzmieniu obowiązującym w latach 2011-2012 małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
W świetle powyższego, jednym z warunków korzystania przez małżonków z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów jest istnienie między nimi przez cały rok podatkowy wspólności majątkowej. Zniesienie jej zatem przez sąd skutkuje utratą prawa do preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów i jest równoznaczne z koniecznością złożenia przez małżonków odrębnych zeznań podatkowych.
(...) Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu (art. 52 § 2 ww. ustawy, tj. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - przyp. red.).
W konsekwencji wydania przez sąd orzeczenia o ustanowieniu między małżonkami rozdzielności majątkowej ustrój ten między małżonkami obowiązuje zatem od dnia, który został oznaczony w wyroku.
W rezultacie, skoro sąd orzekł o zniesieniu wspólności majątkowej małżonków z datą wsteczną (...) to po uprawomocnieniu się wyroku, Wnioskodawca jest zobowiązany do skorygowania swoich zeznań podatkowych złożonych za lata, w których nie miał uprawnień do korzystania z tzw. wspólnego rozliczenia małżonków, tj. za lata, które wskazuje Wnioskodawca (2011 i 2012), (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 października 2015 r., nr ILPB2/4511-1-667/15-4/JK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|