Odliczenie darowizny przekazanej za pośrednictwem pracodawcy
Podatniczka zamierza regularnie przekazywać na konto fundacji, będącej organizacją pożytku publicznego, darowiznę pieniężną na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego. Będzie tego dokonywała za pośrednictwem pracodawcy, którego w specjalnym oświadczeniu upoważni do przekazywania na rzecz wybranej fundacji określonej części jego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca wyda jej następnie zaświadczenie zawierające jej dane jako darczyńcy oraz kwotę potrąconych z jej wynagrodzenia w roku podatkowym darowizn, a także wyda kopie potwierdzeń przelewów. Czy przekazana w opisany sposób darowizna podlega odliczeniu w zeznaniu rocznym?
"(...) przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości odliczenia od podatku kwoty darowizny od dokonania przelewu z rachunku darczyńcy na rachunek obdarowanego. Z powołanych przepisów wynika wyłącznie, że istotne jest aby:
1) darowizna została dokonana przez podatnika, co oznacza, że to podatnik musi ponieść ekonomiczny ciężar darowizny,
2) darowizna została dokonana przelewem na rachunek obdarowanego, czego potwierdzenie w postaci dowodu wpłaty powinien posiadać darczyńca.
W sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego wskazane powyżej warunki zostaną spełnione. (...) darowizna dokonana zostanie przez Wnioskodawcę - Pracodawca pełnić będzie wyłącznie funkcję pośrednika w przekazaniu środków. Przekazywane środki, mimo że zgromadzone na rachunku Pracodawcy, stanowić będą część wynagrodzenia Wnioskodawcy.
(...) Wnioskodawca posiadać będzie potwierdzenie przelewu darowizny na konto Fundacji. Z przedmiotowego potwierdzenia przelewu wynikać będzie, że darowizna przekazywana jest przez pracowników Pracodawcy na podstawie złożonych przez nich oświadczeń. Wnioskodawca jako darczyńca otrzyma od swojego Pracodawcy również zestawienie kwot jakie zostały przelane przez Pracodawcę jako darowizna Wnioskodawcy. Dokument stanowiący potwierdzenie przelania darowizny na konto bankowe Fundacji wraz z zestawieniem kwot przelanych przez Pracodawcę w imieniu pracownika stanowić będzie tym samym dowód wpłaty, o którym mowa w powołanym art. 26 ust. 7 ustawy o PIT.
Stanowisko, zgodnie z którym dokonanie przelewu z konta należącego do pracodawcy, który pośredniczy w przekazywaniu środków finansowych, nie pozbawia podatnika (pracownika) prawa do odliczenia od dochodu przekazanej darowizny zostało potwierdzone w licznych indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego. (...) Wnioskodawca zaznacza również, że dla celów odliczenia darowizny od dochodu nie ma znaczenia, czy przelew Pracodawcy na konto Fundacji dotyczyć będzie wyłącznie darowizny Wnioskodawcy, czy również darowizn innych pracowników i czy w tytule zbiorczego przelewu Pracodawca wskaże nazwisko Wnioskodawcy (...). Przedmiotowy przelew co prawda nie będzie stanowił wystarczającego dowodu wpłaty, niemniej uzupełniony o zestawienie, z którego wynikać będzie kwota darowizny przekazanej na konto Fundacji w imieniu Wnioskodawcy już takim dowodem będzie. Z przedmiotowych dokumentów wynikać bowiem będzie: kwota darowizny, imię i nazwisko darczyńcy, czyli Wnioskodawcy oraz fakt, że darowizna przekazana została na konto bankowe Fundacji. (...)
(...) stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni. (...)"
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 lipca 2015 r., nr IPPB4/4511-537/15-2/JK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|