Ulga na dzieci zamieszkałe za granicą
Była żona podatnika wraz z ich wspólnymi dziećmi od 2004 r. mieszka w Wielkiej Brytanii. Podatnik posiada jednak prawa rodzicielskie, utrzymuje kontakt z dziećmi, spełnia obowiązek alimentacyjny i stara się także wspierać rozwój dzieci. Dzieci są małoletnie, ciąży na nich obowiązek szkolny oraz nie uzyskują własnych dochodów. Czy w takim przypadku podatnik jest uprawniony do skorzystania w rocznym zeznaniu z ulgi prorodzinnej?
" (...) Odliczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 lub 3, przysługuje podatnikowi określonemu w ust. 1, który co najmniej przez jeden dzień roku podatkowego wykonywał władzę, pełnił funkcję lub sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1, w stosunku do więcej niż jednego dziecka (art. 27f ust. 2b ww. ustawy, tj. o pdof - przyp. red.). Zgodnie z brzmieniem art. 27f ust. 1 ww. ustawy, ulga prorodzinna przysługuje tylko podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej. Z ulgi nie mogą więc skorzystać przedsiębiorcy opłacający kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy 19%.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (...) dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska, co do zasady, przysługuje obojgu rodzicom. Obejmuje ona w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.
(...) Wnioskodawca regularnie i bez zwłoki ponosi opłaty alimentacyjne. Ponadto, przez cały ten okres, pomimo utrudnień spowodowanych wyjazdem dzieci za granicę, Wnioskodawca utrzymuje z nimi kontakt m.in. poprzez organizowanie ich pobytów w Polsce. Wiąże się to z ponoszeniem przez Wnioskodawcę kosztów za bilety lotnicze. Wnioskodawca pokrywa również koszty pobytu dzieci w Polsce: wakacje, wyżywienie, codzienne utrzymanie. Poza tym Wnioskodawca stara się wspierać rozwój dzieci poprzez różne inicjatywy w ich własnym środowisku, np. poprzez współfinansowanie wyjazdów zagranicznych w ramach kontaktów między szkołami, urodziny, święta, Dzień Dziecka, itd.
Wnioskodawca wskazał również, że w okresie objętym interpretacją żadne z dzieci nie było pełnoletnie i nie otrzymywało zasiłku (dodatku) pielęgnacyjnego jak i renty socjalnej.
(...) Dzieci Wnioskodawcy spełniały i nadal spełniają ustawowy obowiązek szkolny. A ponadto żadne z nich nie osiągało i nie osiąga żadnych dochodów.
W świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego uznać należy, iż skoro Wnioskodawca (...) wykonywał władzę rodzicielską w stosunku do swoich dzieci, które mieszkają poza granicami kraju - przy spełnieniu pozostałych przesłanek - miał prawo dokonania odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 sierpnia 2015 r., nr IBPB-2-1/4511-203/15/AD)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|