DOCHODY KAPITAŁOWE
Dochody (przychody), o których w mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ustawy o PDOF, tj.:
- odsetki od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,
- odsetki i dyskonto od papierów wartościowych,
- odsetki lub inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
- dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
- dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych
- podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem bez względu na miejsce ich uzyskania (na terytorium Polski, czy poza granicami Polski).
Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 30a ust. 2 ustawy o PDOF).
Podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, który uzyskał poza granicami Polski ww. przychody (dochody) określone w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ustawy o PDOF, od obliczonego od tych przychodów (dochodów) zryczałtowanego 19% podatku dochodowego, odlicza kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego przy zastosowaniu stawki 19%.
Zasadę tę określa art. 30a ust. 9 ustawy o PDOF.
Trzeba przy tym zauważyć, że w ramach zmian do niektórych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, usuwane są postanowienia dotyczące tzw. klauzuli tax sparing, pozwalającej na odliczenie od podatku należnego w Polsce od dywidendy - podatku, który mógłby być pobrany w drugim państwie (nawet jeżeli nie został tam pobrany).
I tak, w wyniku zmian wprowadzonych do umowy polsko-cypryjskiej, podatek płacony w naszym kraju od dywidendy wypłaconej przez cypryjską spółkę - w 2013 r. i w latach następnych - osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, może podlegać pomniejszeniu wyłącznie o podatek faktycznie zapłacony na Cyprze.
Analogiczna zmiana została wprowadzona do umowy ze Słowacją i ma zastosowanie do kwot dochodu osiągniętego od 1 stycznia 2015 r.
Z kolei w myśl znowelizowanej konwencji z Luksemburgiem, w odniesieniu do dochodu z dywidend wypłaconych przez spółkę luksemburską polskiemu rezydentowi, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania - od 1 września 2013 r. ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia (wcześniej konwencja ta przewidywała metodę wyłączenia z progresją).
Przychodów (dochodów) uzyskanych za granicą, opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie łączy się z innymi przychodami (dochodami) wykazywanymi w zeznaniu rocznym.
Natomiast kwotę zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ustawy o PDOF, uzyskanych w 2015 r. za granicą oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą, podatnicy są obowiązani wykazać odpowiednio:
- w części L "Kwota do zapłaty/nadpłata..." zeznania PIT-36 (poz. 212 lub 213 oraz poz. 214 lub 215), lub
- w części J "Kwota do zapłaty/nadpłata" zeznania PIT-36L (poz. 50 i 51), bądź
- w części E "Kwota do zapłaty/nadpłata" zeznania PIT-38 (poz. 37 i 38), ewentualnie
- w części E "Kwota do zapłaty/nadpłata" zeznania PIT-39 (poz. 31 i 32).
Obowiązek ten wynika z art. 30a ust. 11 ustawy o PDOF.
Jednolitą 19% stawkę podatku dochodowego - bez względu na miejsce uzyskania dochodów (na terytorium Polski, czy poza granicami Polski) - stosuje się również do dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o PDOF, uzyskanych w 2015 r.:
1) z odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych,
- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
- pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
- udziałów w spółkach będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych,
2) z tytułu objęcia udziałów (akcji) w ww. spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Mają przy tym zastosowanie postanowienia właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 30b ust. 3 ustawy o PDOF).
W myśl art. 30b ust. 5a ustawy o PDOF, jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, osiąga dochody, o których mowa w art. 30b ust. 1 tej ustawy, zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
Zasadę tę stosuje się odpowiednio, w przypadku podatnika uzyskującego dochody, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o PDOF wyłącznie poza granicami Polski (art. 30b ust. 5b ustawy o PDOF).
W celu ustalenia dochodu osiągniętego w roku 2015 (lub poniesionej w tym roku straty), podatnik powinien w rocznym zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-38, wykazać w części C "Dochody/straty", w poz. 22 przychody, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o PDOF, uzyskane poza granicami kraju, a w poz. 23 udokumentowane koszty uzyskania tych przychodów.
Podatek zapłacony za granicą od omawianych dochodów podatnik powinien wykazać w części D zeznania PIT-38 "Obliczenie zobowiązania podatkowego" (poz. 32).
Ponadto podatnik powinien wypełnić część C.3. załącznika PIT/ZG.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|