Dochody otrzymywane z zagranicy bez pośrednictwa płatnika
W sytuacji, gdy osoba zamieszkała w Polsce otrzymuje z zagranicy, bez pośrednictwa płatnika, dochody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 ustawy o PDOF (w tym z umowy zlecenia lub umowy o dzieło), wykonywanej w Polsce - to jest obowiązana do samodzielnego wpłacania w ciągu roku miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy (art. 44 ust. 1a i 3a tej ustawy).
Zaliczka wynosi 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu (podatnik może zastosować wyższą stawkę, tj. 32%), obliczonego jako nadwyżka przychodów nad zryczałtowanymi kosztami uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 ustawy o PDOF oraz pomniejszonego o zapłacone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a tej ustawy.
Obliczoną zaliczkę na podatek zmniejsza się o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o PDOF (do wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki).
Zaliczki na podatek podatnik powinien wpłacać do urzędu skarbowego do 20-go następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania PIT-36.
Po zakończeniu roku uzyskany dochód oraz należne i wpłacone zaliczki podatnik powinien wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36.
Przykład
Pan Sebastian, zamieszkały w Polsce, na podstawie umowy zlecenia zawartej z firmą mającą siedzibę w Niemczech, osobiście wykonuje zadania konsultanta prawnego. Realizacja tej umowy odbywa się wyłącznie w Polsce (pan Sebastian nie posiada w Niemczech żadnej placówki), a wypłata wynagrodzenia następuje partiami. Pan Sebastian nie prowadzi działalności gospodarczej. W świetle art. 14 ust. 1 umowy polsko-niemieckiej, dochody uzyskane przez pana Sebastiana podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Na gruncie polskich przepisów, przychody uzyskane przez pana Sebastiana z tytułu umowy zlecenia zawartej z firmą mającą siedzibę w Niemczech, stanowią przychody, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PDOF. W takiej sytuacji pan Sebastian, od uzyskanych dochodów, powinien wpłacać w ciągu roku miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, w wysokości 18% dochodu za miesiące, w których dochód ten uzyskał (w terminie do dnia 20-go następnego miesiąca, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego). Ponadto otrzymane w ciągu roku z Niemiec przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PDOF, koszty uzyskania tych przychodów, dochód oraz należne zaliczki na podatek dochodowy - pan Sebastian powinien wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, w części D. "Dochody/straty ze źródeł przychodów", w wierszu "Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy (w tym umowy o dzieło i zlecenia)". |
Należy zwrócić uwagę, że w przypadku gdy podatnik zamieszkały w Polsce uzyskuje z zagranicy (bez pośrednictwa płatnika) przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o PDOF (np. z odpłatnego zbycia praw autorskich) - to nie ma obowiązku wpłacania w Polsce w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy.
W takiej sytuacji przychody uzyskane z praw majątkowych (po przeliczeniu ich na złote zgodnie z art. 11a ustawy o PDOF), podatnik powinien rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym PIT-36, w części D. "Dochody/straty ze źródeł przychodów", w wierszu "Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|