Budowa jako zagraniczny zakład
"Zakładem" - w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - jest również plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne, jeżeli trwają one dłużej niż okres określony w umowie.
W większości zawartych przez Polskę umów jest to okres 12 miesięcy, trzeba jednak zwrócić uwagę, że postanowienia poszczególnych umów, w tym zakresie niekiedy znacznie się różnią.
Na przykład, w myśl polsko-litewskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania "zakładem" jest plac budowy, prace budowlane, montażowe lub instalacyjne, które trwają dłużej niż 9 miesięcy.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jednak nie precyzują, jak należy rozumieć wspomniane pojęcia "plac budowy, prace budowlane, montażowe lub instalacyjne".
Zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji OECD, na który powołują się organy podatkowe (m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 października 2015 r., nr ILPB1/4511-1-1047/15-2/AA), określenie "plac budowy, budowa lub prace instalacyjne i montażowe" obejmuje nie tylko budowę budynków, lecz również budowę dróg, mostów lub kanałów, renowację (obejmującą ważne prace budowlane, a nie tylko prace związane z utrzymaniem i dekoracją) takich budynków, dróg mostów lub kanałów, układanie rurociągów i prowadzenie prac ziemnych. Również określenie "prace montażowe" nie ogranicza się do prac instalacyjnych związanych z placem budowy, obejmuje ono również instalowanie nowych urządzeń, np. maszyn wewnątrz budynku lub na zewnątrz.
Co istotne, z Komentarza do Modelowej Konwencji OECD wynika także, iż kryterium 12 miesięcy ma zastosowanie do każdego oddzielnego placu budowy lub projektu.
Przy ustalaniu, jak długo istnieje dany plac budowy lub projekt, nie należy brać pod uwagę okresu spędzonego poprzednio przez przedsiębiorcę na innych placach budów lub projektach, które nie mają z obecnym żadnego związku.
Jeżeli zatem niezależnie od siebie, prowadzone są różne przedsięwzięcia budowlane, to każde z nich należy traktować jako odrębny zakład, przy czym przekroczenie okresu 12-miesięcznego odnosi się każdorazowo osobno do każdej z budów.
Natomiast nie stanowi różnych budów sytuacja, gdy w ramach realizacji jednego obiektu zawarto kilka odrębnych kontraktów. Decyduje to, aby plac budowy stanowił całość w sensie handlowym i geograficznym.
Plac budowy istnieje od dnia, w którym przedsiębiorca rozpoczyna swoją działalność, co obejmuje wszelkie prace przygotowawcze wykonane w państwie, w którym ma być wzniesiona budowa.
Plac budowy przestaje istnieć z datą zakończenia budowy lub całkowitego jej zaniechania.
Sezonowe lub inne czasowe przerwy wchodzą w okres liczony jako trwanie budowy. Również podwykonawca posiada zakład na placu budowy, jeżeli prowadzone przez niego prace trwają dłużej niż 12 miesięcy.
Upływ okresu 12 miesięcy budowy skutkuje powstaniem zakładu wstecznie, począwszy od pierwszego dnia budowy. Obowiązki podatkowe związane z zakładem powstają zatem również począwszy od pierwszego dnia istnienia zakładu (budowy).
Przykład
Pan Wojciech prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych na terytorium Polski i Francji. Czas trwania poszczególnych budów we Francji, realizowanych na podstawie odrębnych kontraktów, wynosi 4-5 tygodni, po czym pan Wojciech wraca do Polski, gdzie znajduje się jego miejsce zamieszkania (ośrodek interesów życiowych). Lokalizacja geograficzna poszczególnych budów ulega zmianie. Pan Wojciech nie posiada na terytorium Francji biura, pełnomocnika, czy przedstawicielstwa, bądź innego stałego miejsca prowadzenia działalności. W takiej sytuacji organ podatkowy uznał, że skoro podatnik nie posiada na terytorium Francji zakładu w rozumieniu art. 5 polsko-francuskiej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, to dochód osiągany z tytułu takiej działalności - zgodnie z umową - podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji, tj. w Polsce (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 24 września 2013 r., nr IPTPB1/415-459/13-2/AP). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|