Obliczenie dochodu z pracy najemnej za granicą
Zasady obliczania dochodu z pracy najemnej za granicą, są takie same bez względu na kraj uzyskania wynagrodzenia oraz stosowaną metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu.
Do obliczenia tych dochodów mają więc zastosowanie ogólne reguły wyrażone w ustawie o PDOF.
W celu obliczenia dochodu:
1) z przychodów uzyskanych w danym miesiącu z pracy najemnej za granicą najpierw należy wyłączyć kwoty zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ustawy o PDOF (w tym kwotę odpowiadającą równowartości 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy - o ile nie był on w podróży służbowej),
2) przychody podlegające opodatkowaniu należy przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu,
3) następnie od przychodu przeliczonego na złote odejmuje się przysługujące podatnikowi koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy.
Dochód z pracy najemnej za granicą ulega obniżeniu o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego ZUS - potrąconych przez płatnika ze środków podatnika bądź zapłaconych bezpośrednio przez podatnika. Odliczenie to nie dotyczy jednak składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy o PDOF, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOF).
Odliczeniu od dochodu podlegają również składki zapłacone do zagranicznych systemów ubezpieczeń społecznych w innym niż Polska państwie członkowskim EU lub w innym państwie należącym do EOG albo w Szwajcarii - zgodnie z zasadami przedstawionymi w rozdziale III pkt 1.
|
Wzór informacji PIT-11 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatki dochodowe |
Na marginesie należy zauważyć, że jeżeli zawarta przez Polskę umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje zastosowanie tzw. metody wyłączenia z progresją, to pracodawca w informacji PIT-11(23) za 2015 r.:
- w pozycji 32 "Dochód zwolniony od podatku" powinien wykazać dochód pracownika zwolniony w Polsce od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, po uprzednim uwzględnieniu kwoty stanowiącej równowartość 30% diet zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PDOF oraz kosztów uzyskania przychodów,
- w pozycji 70 "Składki na ubezpieczenia społeczne (...)" i w pozycji 72 "Składka na ubezpieczenia zdrowotne (...)" powinien wykazać kwoty składek pobranych od pracownika i zapłaconych do polskiego ZUS zarówno od polskich, jak i od zagranicznych dochodów pracownika (przy czym kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą się zmniejsza podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy jej wymiaru); natomiast nie wykazuje składek zapłaconych za granicą - naliczonych od przychodów pracownika, które w Polsce są zwolnione od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (wynika to z pkt 9 objaśnień do informacji PIT-11(23)).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|