Szczególne uregulowania dla niektórych grup zatrudnionych
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z reguły przewidują, że dochody za pracę osób zatrudnionych na pokładzie statku morskiego lub samolotu albo statku żeglugi śródlądowej, eksploatowanych w ruchu międzynarodowym, podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym znajduje się siedziba zarządu przedsiębiorstwa żeglugi morskiej, powietrznej lub śródlądowej.
WAŻNE: Dla rozstrzygnięcia, jaką umowę międzynarodową należy zastosować do osoby wykonującej pracę na pokładzie statku morskiego - niezależnie od tego, pod jaką banderą pływa - istotne jest, w jakim państwie znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa eksploatującego ten statek.
Przykład
Pan Piotr ma miejsce zamieszkania w Polsce i jest zatrudniony przez przedsiębiorcę posiadającego siedzibę na terytorium Singapuru. Swoją pracę pan Piotr wykonuje na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym. Statkiem tym zarządza i eksploatuje przedsiębiorca, który posiada siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii. W takiej sytuacji mają zastosowanie postanowienia art. 14 ust. 3 i art. 22 ust. 2 polsko-brytyjskiej konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W konsekwencji, dochody osiągane przez pana Piotra z tytułu pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo mające siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii, podlega opodatkowaniu zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Jednocześnie, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, do rozliczenia podatku dochodowego w Polsce należy zastosować metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochody uzyskane z pracy na statku morskim pan Piotr powinien uwzględnić wyłącznie w celu ustalenia stopy procentowej, według której w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36 zostaną opodatkowane jego dochody uzyskane w Polsce. Natomiast jeżeli w danym roku, oprócz dochodów z pracy wykonywanej na statku, pan Piotr nie uzyskał żadnych innych dochodów podlegający w Polsce opodatkowaniu na ogólnych zasadach, to nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 grudnia 2015 r., nr ITPB2/4511-966/15/RS). |
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że niektóre z umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przewidują odmienne rozwiązania. Przykładowo, w myśl art. 15 ust. 3 konwencji polsko-holenderskiej, wynagrodzenie otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego, statku powietrznego albo na pokładzie statku żeglugi śródlądowej eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, może być opodatkowane tylko w Polsce.
Również art. 14 ust. 3 konwencji polsko-norweskiej, w odniesieniu do dochodów uzyskanych w latach 2011-2013 przez marynarzy pracujących na statkach zarejestrowanych w N.I.S., nakazuje rozliczać podatek wyłącznie w tym państwie, w którym odbiorca wynagrodzenia ma miejsce zamieszkania. Jednak po zmianach wprowadzonych do tej konwencji od 1 stycznia 2014 r., opodatkowanie dochodu jest możliwe w obu państwach (czyli zarówno w państwie, w którym znajduje się przedsiębiorstwo żeglugowe, jak w państwie rezydencji pracownika), oczywiście z uwzględnieniem metody unikania podwójnego opodatkowania.
Ponadto należy zasygnalizować, że umowy o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu w sposób odrębny regulują opodatkowanie dochodów:
- nauczycieli i profesorów przebywających za granicą przez okres nieprzekraczający dwóch lat w celu nauczania, prowadzenia studiów lub badań naukowych na uniwersytecie, w szkole wyższej lub w innej placówce naukowej,
- artystów, np. scenicznych, filmowych, telewizyjnych, muzyków i sportowców,
- pracowników państwowych wykonujących swe funkcje poza krajem macierzystym opłacanych ze środków macierzystego państwa, jego władz administracyjnych lub lokalnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|