Zakład pracodawcy za granicą
Kolejny warunek, od którego zależy opodatkowanie wynagrodzenia tylko w Polsce wymaga, aby wynagrodzenie wypłacane osobie będącej polskim rezydentem za pracę wykonywaną w innym państwie nie było ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w tym państwie.
W rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa, w tym w szczególności miejsce zarządu, oddział (filię), biuro, fabrykę, warsztat, kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo każde inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.
Jednakże plac budowy lub prace montażowe albo instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, gdy trwają dłużej niż okres określony w danej umowie (kwestie dotyczące powstania zagranicznego zakładu omawiamy szerzej w rozdziale VI pkt 2 i 3).
W przypadku posiadania przez polskiego pracodawcę zakładu na terytorium państwa, w którym oddelegowany pracownik wykonuje pracę, w dalszej kolejności należy ustalić, kto wypłaca pracownikowi wynagrodzenie, czy jest to polski pracodawca, czy też położony za granicą zakład.
Niewypełnienie któregokolwiek z omawianych warunków powoduje, iż wynagrodzenia pracownika są opodatkowane, zarówno w państwie, w którym wykonuje on pracę (począwszy od pierwszego dnia wykonywania pracy za granicą), jak i w Polsce - z uwzględnieniem określonej w umowie metody unikania podwójnego opodatkowania.
Przykład 1
Polska firma posiada oddział we Francji. Do pracy w tym oddziale spółka skierowała pracownika na okres 2 miesięcy. Wynagrodzenie tej osoby będzie ponosił i wypłacał oddział we Francji. W takiej sytuacji pobyt pracownika za granicą nie przekracza 183 dni, jednak fakt, iż jego wynagrodzenie jest ponoszone przez zakład we Francji, powoduje opodatkowanie tych wynagrodzeń we Francji, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami podatkowymi. Wynika to z postanowień zawartych w art. 15 ust. 2 polsko-francuskiej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. |
Przykład 2
Polski przedsiębiorca realizuje w Niemczech budowę domu jednorodzinnego. Budowa będzie trwała 9 miesięcy i w świetle postanowień zawartych w art. 5 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie jest ona zakładem. Do pracy na budowie przedsiębiorca oddelegował kierownika budowy na cały czas realizacji prac budowlanych, tj. na 9 miesięcy, a pozostałych pracowników na 5 miesięcy. Zgodnie z art. 15 ust. 2 polsko-niemieckiej umowy, jeżeli pracownik przebywa w Niemczech dłużej niż 183 dni liczonych podczas 12-miesięcznego okresu, rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym, to jego wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w Niemczech. W takiej sytuacji:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|