Pojęcie pracodawcy
Jednym z warunków, od których spełnienia zależy to, czy wynagrodzenie za pracę najemną w innym państwie będzie opodatkowane tylko w Polsce, jest wypłacanie tego wynagrodzenia przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie definiują pojęcia "pracodawcy".
Kwestia ta budzi wątpliwości, zwłaszcza w przypadku oddelegowania pracowników za granicę przez agencje pracy tymczasowej. Tylko bowiem w niektórych umowach strony wprost się odniosły do przypadków wynajmowania siły roboczej (m.in. w umowie z Finlandią i Norwegią).
Zgodnie z Komentarzem do art. 15 Modelowej Konwencji OECD, pracodawcą w tym znaczeniu jest osoba mająca prawo do prowadzenia prac oraz ponosząca związane z tym ryzyko i odpowiedzialność.
Jak czytamy m.in. w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2015 r., nr ILPB1/4511-1-688/15-2/AMN, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu:
"(...) W celu ustalenia, który podmiot (pośrednik, czy faktyczny użytkownik siły roboczej) powinien być uznany za pracodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 pkt b) ww. umowy (chodzi tu o umowę polsko-francuską - przyp. red.), należy poddać analizie m.in. następujące okoliczności:
- kto ponosi odpowiedzialność lub ryzyko związane z wynikami pracy pracowników;
- czy na użytkowniku spoczywa obowiązek instruowania pracownika;
- czy prace wykonywane są w miejscu znajdującym się pod kontrolą i odpowiedzialnością użytkownika;
- czy wynagrodzenie pośrednika oblicza się na podstawie czasu wykorzystanego na pracę lub na podstawie jakiegoś związku między wynagrodzeniem pośrednika a pracą pracownika;
- czy narzędzia i materiały dostarczane są przez faktycznego użytkownika pracy;
- czy liczbę i kwalifikacje pracowników określa tylko pośrednik, czy też faktyczny użytkownik pracy. (...)"
W przypadku międzynarodowego najmu siły roboczej funkcje te spełnia na ogół użytkownik siły roboczej. W tym kontekście funkcji pracodawcy nie można przypisać agencji pracy tymczasowej, która w istocie jest tylko pośrednikiem pomiędzy pracownikami a zagranicznymi kontrahentami. W takiej sytuacji wynagrodzenia pracowników oddelegowanych przez agencję pracy tymczasowej do pracy zagranicą, co do zasady, polegają opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i w państwie, w którym wykonują oni pracę. Jednocześnie należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania przewidzianą we właściwej umowie, której stroną jest Polska.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|