Wspólne rozliczenie z małżonkiem lub rozliczenie samotnego rodzica
Zarówno przy metodzie wyłączenia z progresją, jak i przy metodzie proporcjonalnego odliczenia, możliwe jest wspólne rozliczenie podatku dochodowego z małżonkiem bądź preferencyjne rozliczenie podatku przez osobę samotnie wychowującą dzieci - o ile zostaną spełnione warunki określone przez ustawodawcę.
I tak, w myśl art. 6 ust. 2 i 8 ustawy o PDOF, z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów, mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
- oboje podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
- przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,
- przez cały rok podatkowy istnieje między nimi wspólność majątkowa,
- żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym albo według zasad określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym lub w ustawie o podatku tonażowym.
W interpretacji indywidualnej z 4 kwietnia 2013 r., nr IPPB4/415-29/13-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, iż w sytuacji, gdy całość dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce została uzyskana przez wnioskodawcę i jego żonę w okresie, w którym posiadali oni w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy (tj. od 1 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2012 r.), to małżonkowie są uprawnieni do łącznego opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 ustawy o PDOF (oczywiście przy założeniu, że spełnione są także pozostałe przesłanki do wspólnego rozliczenia małżonków).
Ponadto, na podstawie art. 6 ust. 3a i 12 ustawy o PDOF, ze wspólnego opodatkowania mogą również korzystać:
- małżonkowie, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub należącym do EOG albo w Szwajcarii oraz
- małżonkowie, z których jeden podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a drugi jest rezydentem innego niż Polska państwa członkowskiego UE lub należącego do EOG albo Szwajcarii.
Wymaga to jednak łącznego spełnienia następujących warunków:
- małżonkowie uzyskali podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez nich w danym roku podatkowym,
- udokumentowali certyfikatem rezydencji swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych,
- istnieje podstawa prawna (wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska) do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
WAŻNE: Przed podjęciem decyzji o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem, warto wcześniej przeliczyć, czy w konkretnej sytuacji takie rozwiązanie będzie opłacalne.
Przy metodzie wyłączenia z progresją, złożenie bowiem wspólnego zeznania podatkowego przez małżonków w niektórych przypadkach może się okazać niekorzystne, na skutek uwzględnienia dochodów uzyskanych za granicą do ustalenia stopy procentowej.
Dotyczy to sytuacji, gdy dochody uzyskane przez jednego z małżonków za granicą, do których stosuje się tę metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, są znacznie wyższe od dochodów uzyskanych w kraju przez drugiego małżonka.
Przykład
Małżonkowie spełniają ustawowe warunki do złożenia wspólnego zeznania podatkowego. W 2015 r. małżonkowie uzyskali wyłącznie następujące dochody:
Do dochodów uzyskanych przez męża z pracy na terytorium Niemiec, w myśl polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Wariant I: jeżeli małżonkowie zdecydują się na złożenie wspólnego zeznania podatkowego, to łączny podatek obliczony z zastosowaniem stopy procentowej wyniesie 1.975,20 zł (poz. 189 w PIT-36). Wariant II: jeżeli małżonkowie nie skorzystają z możliwości wspólnego opodatkowania, to w takim przypadku:
Złożenie wspólnego zeznania podatkowego przez małżonków jest zatem dla nich niekorzystne, gdyż spowoduje wyższe o 371,22 zł obciążenie podatkiem dochodowym. |
Przypominamy, że wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów może podpisać tylko jeden z małżonków (art. 6 ust. 2 i 2a ustawy o PDOF). Dotyczy to również zeznania podatkowego składanego przez internet.
Osoby, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub należącym do EOG albo w Szwajcarii - mogą również korzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci - pod warunkiem, że w naszym kraju uzyskały co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego w roku podatkowym i udokumentowały certyfikatem rezydencji swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 6 ust. 4a i 4b ustawy o PDOF).
Konieczne jest przy tym istnienie podstawy prawnej do uzyskania stosownych informacji od zagranicznego organu podatkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|