Metoda wyłączenia z progresją
Metodę wyłączenia z progresją (np. w stosunku do przychodów uzyskanych z pracy najemnej lub z działalności gospodarczej za granicą) obecnie przewidują m.in. umowy z Albanią, Austrią (poczynając od 1 stycznia 2009 r.), Chinami, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią (poczynając od 1 stycznia 2011 r.), Estonią, Finlandią (poczynając od 1 stycznia 2011 r.), Francją, Grecją, Hiszpanią, Indonezją, Irlandią, Islandią (poczynając od 1 stycznia 2014 r.), Japonią, Kanadą, Kuwejtem, Litwą, Łotwą, Niemcami, Norwegią*, Portugalią, Republiką Południowej Afryki, Rumunią, Słowenią, Szwecją, Ukrainą, Włochami oraz Wielką Brytanią i Północną Irlandią.
*Uwaga: jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce uzyskuje dochód, który zgodnie z postanowieniami polsko-norweskiej konwencji może być opodatkowany w Norwegii, jednakże zgodnie z prawem wewnętrznym Norwegii jest zwolniony z podatku - to w takim przypadku ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia.
Przy metodzie wyłączenia z progresją, dochody uzyskane za granicą korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w Polsce. Trzeba je jednak uwzględnić przy obliczaniu stopy procentowej mającej zastosowanie do opodatkowania dochodów, które podatnik uzyskał w Polsce (np. z umowy o pracę, z umowy zlecenia, umowy o dzieło, renty rodzinnej, etc.). Polega to na tym, że:
- dochody uzyskane w Polsce (podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej) sumuje się z dochodami uzyskanymi za granicą,
- od sumy tych dochodów oblicza się "hipotetyczny" podatek według obowiązującej w danym roku skali podatkowej,
- następnie ustala się stopę procentową tego podatku od tak obliczonej sumy dochodów,
- ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.
Przykład
Pani Ewa ma miejsce zamieszkania w Polsce i w 2015 r. uzyskała następujące dochody:
Zgodnie z polsko-francuską umową w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, do dochodów uzyskanych z pracy najemnej na terenie Francji ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. W rozpatrywanej sytuacji dochód uzyskany z pracy we Francji pani Ewa powinna wykazać w zeznaniu PIT-36 za 2015 r. Obliczenie stopy procentowej z uwzględnieniem dochodów osiągniętych z pracy we Francji:
Podatek dochodowy, obliczony z zastosowaniem stopy procentowej, od dochodu uzyskanego w 2015 r. przez panią Ewę w Polsce = 4.500 zł × 15,29% = 688,05 zł. |
Dochody osiągnięte w 2015 r. za granicą, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, należy wykazać:
- w zeznaniu podatkowym PIT-36 w części H "Obliczenie podatku", w wierszu zatytułowanym "Dochody osiągnięte za granicą (...)", w poz. 182 lub 183,
- w załączonej do zeznania informacji PIT/ZG - w odpowiedniej pozycji kolumny "b" części C.1.
Natomiast dochodów tych nie wykazuje się w części D "Dochody/straty ze źródeł przychodów" zeznania PIT-36. Podatnik, który zagraniczne dochody (przychody) rozlicza z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją, nie wykazuje w polskim zeznaniu podatkowym kwoty zapłaconego za granicą podatku dochodowego.
WAŻNE: Jeżeli oprócz zagranicznych dochodów, do których zgodnie z zawartą przez Polskę umową ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dana osoba nie uzyskała w ciągu roku żadnych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych - to nie ma obowiązku złożenia w Polsce zeznania podatkowego za ten rok.
Takie stanowisko prezentują również organy podatkowe (m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 sierpnia 2013 r., nr ILPB2/415-487/13-5/ES).
Oznacza to, że osoba, która za granicą uzyskała dochody podlegające rozliczeniu z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją, tylko wówczas powinna złożyć w naszym kraju zeznanie podatkowe PIT-36, gdy:
- oprócz dochodów zagranicznych, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, uzyskała jakiekolwiek dochody podlegające w Polsce opodatkowaniu na zasadach ogólnych (np. z umowy o pracę, z umowy zlecenia, rentę rodzinną, zasiłek dla bezrobotnych, etc.) albo
- chce skorzystać z preferencyjnego opodatkowania np. łącznie z małżonkiem, bądź
- uzyskała za granicą dochody (przychody) kapitałowe, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ustawy o PDOF (m.in. z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym lub w innych formach oszczędzania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą).
Przykład
Pan Mikołaj ma miejsce zamieszkania w Polsce i w 2015 r. uzyskał następujące dochody:
Zgodnie z polsko-angielską konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania, do dochodów uzyskanych z pracy na terytorium Wielkiej Brytanii ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Ponieważ w 2015 r. pan Mikołaj nie uzyskał żadnych dochodów podlegających w Polsce opodatkowaniu na zasadach ogólnych, to za ten rok nie musi składać zeznania podatkowego. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|