WSTĘP
Dochody uzyskane za granicą przez osobę fizyczną, która jest polskim rezydentem podatkowym - co do zasady - podlegają rozliczeniu w naszym kraju, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o PDOF" oraz postanowieniami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska. Aktualny wykaz zawartych przez Polskę umów publikujemy w comiesięcznym dodatku do Biuletynu Informacyjnego "Wskaźniki ekonomiczno-finansowe".
|
Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dostępny jest również w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Umowy te generalnie są oparte na Modelowej Konwencji OECD, lecz ich regulacje szczegółowe mogą się niekiedy różnić. Tekst Konwencji (oraz Komentarza do niej) z biegiem lat ulega zmianom, wypracowanym w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD. Modyfikacji ulegają także niektóre z zawartych przez Polskę umów.
I tak, w stosunku do dochodu osiągniętego od 1 stycznia 2015 r., mają zastosowanie m.in. postanowienia zmienionych umów: z Indiami (Dz. U. z 2014 r. poz. 1336), z Singapurem (Dz. U. z 2014 r. poz. 443), a także ze Słowacją (Dz. U. z 2014 r. poz. 1046).
Natomiast do dochodu osiągniętego od 1 stycznia 2016 r. należy stosować m.in. przepisy zmienionej umowy ze Zjednoczonym Emiratami Arabskimi (Dz. U. z 2015 r. poz. 312).
Na ratyfikację oczekują m.in. zmiany umów z Belgią, Bośnią i Hercegowiną, Koreą Płd., Malezją oraz USA.
Kwestię opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą należy zatem każdorazowo rozpatrywać na gruncie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dochody uzyskane za granicą, co do zasady, uwzględnia się w rocznym zeznaniu podatkowym. Przy czym, podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni złożyć zeznanie PIT-28 za 2015 r. oraz rozliczyć podatek za ten rok najpóźniej 1 lutego 2016 r. (w tym roku 31 stycznia przypada w niedzielę).
Natomiast zeznanie PIT-36 (odpowiednio PIT-36L, PIT-37, PIT-38 bądź PIT-39) za 2015 r. należy złożyć do 2 maja 2016 r. (w tym roku 30 kwietnia przypada w sobotę).
W tym terminie trzeba również wpłacić kwotę podatku wynikającą z zeznania za 2015 r.
Jeżeli wyjazd za granicę nie spowodował zmiany rezydencji podatkowej, to zeznanie podatkowe należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według dotychczasowego miejsca zamieszkania podatnika w Polsce. W przypadku zaś, gdy wyjazd za granicę spowodował zmianę rezydencji podatkowej, to wówczas (od momentu zmiany miejsca zamieszkania) zeznanie podatkowe składa się do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. (Dz. U. nr 165, poz. 1371 ze zm.).
UWAGA! Zeznanie podatkowe można przesłać m.in. przez internet (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) albo za pośrednictwem poczty. Korzystając z poczty w państwie, które nie jest członkiem UE trzeba pamiętać, że w takim przypadku o zachowaniu terminu decyduje data wpływu przesyłki do urzędu skarbowego. Zeznanie podatkowe można również złożyć w polskim urzędzie konsularnym.
Dokumenty stanowiące podstawę rozliczenia podatku dochodowego za 2015 r. (np. kopie rozliczeń z zagranicznym organem podatkowym) należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli do końca 2021 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|