Problemy z rozliczaniem VAT w 2016 r. - Dodatek nr 5 do Poradnika VAT nr 5 (413) z dnia 10.03.2016
Zasady ogólne zamiast odwrotnego obciążenia - jak skorygować VAT?
Sprzedałem towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, błędnie stosując do tej dostawy zasady ogólne opodatkowania VAT zamiast odwrotnego obciążenia. Kiedy ująć do rozliczenia VAT fakturę korygującą wystawioną w celu poprawienia tej pomyłki?
Procedura odwrotnego obciążenia określona została w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Polega ona generalnie na tym, że czynny podatnik VAT, nabywając od innego czynnego podatnika VAT towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, ma obowiązek rozliczenia należnego podatku VAT z tytułu takiego nabycia. Sprzedawca wystawia fakturę bez VAT, zamieszczając na niej wyrazy "odwrotne obciążenie". Natomiast nabywca powinien wykazać VAT należny, jak i naliczony podlegający odliczeniu (o ile zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Takie rozliczenie u nabywcy generalnie nie powoduje żadnego obciążenia finansowego.
Na temat korygowania rozliczenia VAT od transakcji, której przedmiotem są towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia w sytuacji, gdy sprzedawca w sposób nieprawidłowy zastosował zasady ogólne, wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej pt. "Zmiany w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT".
Podkreślono w niej, że korekta rozliczenia podatku w takich sytuacjach powinna być dokonana "wstecz". Oznacza to, że podatek należny od takiej transakcji powinien zostać rozliczony w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy (w miesiącu, w którym dokonana została dostawa towarów).
Sprzedawca w takim przypadku wystawia fakturę korygującą do faktury dokumentującej rozliczoną błędnie na zasadach ogólnych dostawę. W fakturze tej skorygowana powinna zostać nienależnie wykazana kwota podatku od dostawy, w odniesieniu do której powinien mieć zastosowanie mechanizm odwróconego obciążenia (zmniejszenie kwoty podatku) - faktura taka powinna zawierać również adnotację "odwrotne obciążenie". Następnie sprzedawca dokonuje zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego w zakresie dostawy towarów na terytorium kraju rozliczonej na zasadach ogólnych i wykazuje wartość tej dostawy rozliczanej w ramach odwróconego obciążenia w deklaracji, w której rozliczył pierwotną fakturę. Razem z deklaracją składa informację podsumowującą w obrocie krajowym wskazując nabywcę i wartość zrealizowanej dostawy.
Ministerstwo Finansów wskazało, że w takim przypadku nie ma wymogu posiadania przez sprzedawcę potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|