Problemy z rozliczaniem VAT w 2016 r. - Dodatek nr 5 do Poradnika VAT nr 5 (413) z dnia 10.03.2016
Odliczanie VAT na podstawie prewspółczynnika
Dokonuję zakupu towarów i usług związanych zarówno z wykonywaną przeze mnie działalnością gospodarczą, jak i z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT. Czy mogę odliczać VAT od takich zakupów w całości?
W stosunku do czynności opodatkowanych VAT i zwolnionych ustawodawca sformułował zasady odliczania podatku naliczonego i ustalania proporcji odliczenia w sytuacji prowadzenia tzw. działalności mieszanej. W odniesieniu do wykonywanych przez podatników czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT do końca 2015 r. nie było takich regulacji. Podatnicy mieli zatem wątpliwości, czy w przypadku gdy ponoszą wydatki związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, jak i z czynnościami niepodlegającymi ustawie o VAT, mogą odliczyć VAT naliczony od tych wydatków w całości, czy też podlega on ograniczeniom wyłącznie do zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi.
Rozstrzygnięciem sporu w tym zakresie zajął się Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 9/10, gdzie wskazał, że podmiot, który wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT i pozostające poza zakresem działania ustawy o VAT, w przypadku gdy dokonuje zakupu towaru czy usługi związanego z tymi czynnościami, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości. Nie stosuje się wówczas odliczenia proporcjonalnego. Organy podatkowe po tej uchwale, przyjmowały w zasadzie słuszność takiego rozwiązania.
Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie istotne zmiany w tym zakresie. Podatnik ma obowiązek ustalenia (na podstawie danych za poprzedni rok podatkowy) proporcji, w jakiej zakup służy wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, a w jakiej - innym celom, pozostającym poza regulacją ustawy o VAT.
W sytuacji gdy podatnik oprócz działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT wykonuje również działalność pozostającą poza zakresem tego podatku, ustawodawca na mocy znowelizowanych przepisów wprowadził przykładowe sposoby określania przez podatnika proporcji odliczania podatku naliczonego.
Sposób określenia proporcji - zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT - powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Zatem w stosunku do zakupów towarów i usług poczynionych od 1 stycznia 2016 r. podatnik - co do zasady - powinien ustalić proporcję (prewspółczynnik), według której będzie odliczał VAT naliczony. Obowiązek ten dotyczy zakupu towarów i usług w sytuacji gdy podatnik nie może przyporządkować dokonanego zakupu jako służącego w całości do prowadzonej działalności gospodarczej.
Pamiętać przy tym należy, że odliczania VAT na podstawie prewspółczynnika nie stosuje się w odniesieniu do zakupu towarów i usług:
- na potrzeby osobiste, w sytuacji gdy wykorzystanie tych towarów czy usług podlega opodatkowaniu na podstawie odpowiednio art. 7 ust. 2 lub art. 8 ust. 2 ustawy o VAT,
- wykorzystywanych do nieodpłatnego użycia pojazdów samochodowych do innych celów niż działalność gospodarcza podatnika, które na mocy art. 8 ust. 5 ustawy nie podlega opodatkowaniu VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|