Problemy z rozliczaniem VAT w 2016 r. - Dodatek nr 5 do Poradnika VAT nr 5 (413) z dnia 10.03.2016
Problemy z rozliczaniem podatku VAT przez gminy
Gmina jako organ władzy publicznej, realizuje zadania nałożone na nią na mocy odrębnych przepisów, za pomocą jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Zdaniem organów podatkowych, w większości przypadków, gminne jednostki budżetowe prowadzące działalność gospodarczą spełniają warunki, aby występować jako odrębni od gminy, podatnicy podatku VAT (lub też korzystać ze zwolnienia z VAT).
Odrębne rozliczanie VAT przez gminę oraz jej jednostki budżetowe nie było jednak korzystne finansowo w sytuacji, gdy gmina ponosiła koszty inwestycji, która po zakończeniu przekazywana była nieodpłatnie jednostce budżetowej do eksploatacji. Organy podatkowe bowiem w takim przypadku konsekwentnie odmawiały gminom prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z prowadzeniem tej inwestycji.
Jedna z gmin skierowała do izby skarbowej zapytanie, czy gmina wraz z jej jednostkami budżetowymi może być zarejestrowana jako jeden podatnik VAT - pod jednym NIP, co oznaczałoby, że składana przez gminę deklaracja VAT obejmowałaby wszystkie czynności opodatkowane, realizowane przez gminę i jej jednostki budżetowe. Wątpliwość dotyczyła również możliwości podjęcia przez gminę decyzji, co do sposobu rejestracji dla celów VAT w zależności m.in. od organizacji wewnętrznej gminy, w szczególności od stopnia samodzielności jednostek budżetowych określonego w statucie.
Organ podatkowy, który rozpatrywał tę sprawę uznał, że jeżeli wyodrębnione ze struktury gminy jednostki budżetowe prowadzą działalność gospodarczą w sposób samodzielny, oceniany w oparciu o obiektywne kryteria i wykonują czynności podlegające opodatkowaniu VAT, to podmioty te należy uznać za odrębnych od gminy podatników VAT. WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 25 października 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 1147/11 (orzeczenie nieprawomocne) uznał, że co do zasady, samorządowa jednostka budżetowa, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, jest podatnikiem VAT i podlega odrębnej rejestracji dla celów VAT. Ze względu na stopień swojego wyodrębnienia jednostka budżetowa samorządu terytorialnego - zdaniem WSA - spełnia kryteria pozwalające na traktowanie jej jako odrębnego podatnika VAT. Sąd podzielił także stanowisko organu podatkowego, że o statusie jednostki budżetowej jako podatnika VAT decydują okoliczności obiektywne, a status ten jest niezależny od woli jednostki samorządu terytorialnego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|