Problemy z rozliczaniem VAT w 2016 r. - Dodatek nr 5 do Poradnika VAT nr 5 (413) z dnia 10.03.2016
Obowiązek korekty VAT naliczonego przez dłużnika
Ulga na złe długi jest przywilejem podatników wobec których kontrahenci nie wywiązują się terminowo z płatności należności za nabyte towary czy usługi. Dla dłużnika przepisy w zakresie ulgi na złe długi są znacznie bardziej restrykcyjne. W myśl bowiem art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik ma obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego wynikającego z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Przepis ten nie ma zastosowania wówczas, gdy dłużnik ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. Jeżeli należność zostanie uregulowana częściowo, korekta dotyczyć będzie podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
Przykład
W dniu 1 września 2015 r. firma "Alfa" wystawiła fakturę na rzecz kontrahenta - Jana K. z terminem płatności przypadającym na 15 września 2015 r. W dniu 12 lutego 2016 r. minął 150. dzień od dnia, w którym upłynął termin płatności. Jeżeli zatem najpóźniej w ostatnim dniu lutego dłużnik uregulował należność, to nie miał obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Natomiast jeśli do tego momentu należność nie została uregulowana, dłużnik musiał skorygować odliczony podatek naliczony. Korekty należy dokonać w rozliczeniu za luty 2016 r. |
Obowiązujące do końca czerwca 2015 r. regulacje ustawowe nie przewidywały możliwości skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi w przypadku, gdy dłużnik był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Mimo to dłużnik w takiej sytuacji musiał dokonać stosownej korekty VAT naliczonego.
Od 1 lipca 2015 r. na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych, w art. 89b został dodany ust. 1b, zgodnie z którym w przypadku gdy dłużnik będzie pozostawał w ostatnim dniu miesiąca, w którym upłynie 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji wyłączony zostanie obowiązek dokonania przez niego korekty podatku naliczonego. Warto przy tym zauważyć, że na mocy art. 5 powołanej ustawy, zmiany w zakresie ulgi na złe długi - ze względu na to, że są korzystne dla podatników - mają zastosowanie także do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, których nieściągalność, zgodnie z art. 89a ust. 1a ustawy została uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 r.
Na mocy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne z dniem 1 stycznia 2016 r. przepis art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT uzupełniono o zapis, zgodnie z którym dłużnik nie może być ani w momencie gdy miała miejsce dostawa towaru czy świadczenie usługi, ani też na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której wierzyciel dokona korekty w ramach ulgi na złe długi, w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu powołanej ustawy. Analogiczny zapis znalazł się w art. 89b ust. 1b ustawy o VAT, zgodnie z którym dłużnik nie będzie miał obowiązku korygowania VAT naliczonego w ramach ulgi na złe długi w sytuacji gdy w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływać będzie 150. dzień od dnia upływu terminu płatności, będzie w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Dłużnik, który był obowiązany do skorygowania podatku naliczonego ze względu na nieuregulowanie należności, ale korekty takiej nie dokonał, musi liczyć się z tym, że organ podatkowy ustali mu w drodze decyzji dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur. Sankcja ta nie ma zastosowania wobec osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|