Formy zwrotu nadpłaty podatku wykazanej w zeznaniu podatkowym
Przelew na konto
Nadpłata wynikająca z rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015 r. może być przelana podatnikowi na konto, zwrócona przekazem pocztowym albo wypłacona w kasie urzędu skarbowego lub podmiotu zajmującego się jego obsługą kasową. Priorytetem są jednak zwroty bezgotówkowe. To efekt zmian wprowadzonych z początkiem bieżącego roku w przepisach dotyczących nadpłat.
Osobom zobowiązanym do posiadania rachunku bankowego (lub rachunku w SKOK) nadpłata podatku zwracana jest przelewem obligatoryjnie, a pozostałym - fakultatywnie. Do podatników, którzy muszą posiadać konto na potrzeby rozliczeń z fiskusem, zalicza się wykonujących działalność gospodarczą zobligowanych do prowadzenia księgi podatkowej (zasadniczo z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców).
Przelewem można otrzymać każdą - nawet kilkuzłotową - nadpłatę. Do końca ubiegłego roku było tak, że osoba, która chciała dostać zwrot kwoty nieprzekraczającej kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, musiała złożyć wniosek, a pieniądze odbierała w kasie.
11,60 zł - koszt upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym.
Nadpłata jest przelewana na wskazany przez podatnika osobisty rachunek bankowy. Podatnik musi być jego właścicielem lub współwłaścicielem. Numer rachunku bankowego zgłasza się poprzez złożenie odpowiedniego formularza - nie można podać go w zeznaniu podatkowym. Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do CEIDG dokonują zgłoszenia na wniosku CEIDG-1. Pozostałe osoby, których identyfikatorem podatkowym jest NIP, informację o osobistym rachunku bankowym podają w NIP-7. Wszyscy inni muszą złożyć ZAP-3. Wypełnienie i przekazanie odpowiedniego formularza jest konieczne tylko w przypadku, gdy rachunek bankowy jest zgłaszany pierwszy raz albo wskazany wcześniej - zmienił się. Konta już podanego, które pozostaje aktualne, nie trzeba ponownie zgłaszać.
Nadpłata w gotówce
Osoba (niezobligowana do posiadania rachunku bankowego), która nie poda numeru konta, otrzyma nadpłatę przekazem pocztowym, chyba że zażąda jej wypłaty w kasie. Nie dotyczy to kwot nieprzekraczających dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 23,20 zł). Takie nadpłaty, w przypadku niewskazania rachunku bankowego, są zwracane w kasie. Wynika to z art. 77b § 3 Ordynacji podatkowej.
Żądanie wypłaty w kasie można zamieścić w zeznaniu podatkowym, w części przeznaczonej na podanie informacji uzupełniających, czyli w przypadku rozliczeń za 2015 r. w poz. 327 PIT-36, poz. 98 PIT-36L, poz. 141 PIT-37, poz. 61 PIT-38, poz. 55 PIT-39.
Nadpłata przesłana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu. Osoby, które odbierają pieniądze w kasie, muszą natomiast osobiście stawić się w wyznaczonym dniu. Nie powinno być jednak problemów z uzgodnieniem terminu. Dobrze jest podać numer telefonu (w części zeznania przeznaczonej na wpisanie informacji uzupełniających), pod który urzędnicy będą mogli zadzwonić, aby ustalić szczegóły.
Podatnicy, którzy nie są w stanie osobiście stawić się po wypłatę gotówki w kasie, przede wszystkim ze względu na wiek lub stan zdrowia, mogą wystawić zaufanej osobie pisemne upoważnienie do odbioru nadpłaty. Własnoręczność podpisu złożonego na takim pełnomocnictwie nie musi być notarialnie potwierdzona. Urzędnicy mają natomiast prawo sprawdzić zgodność danych osoby stawiającej się po pieniądze z danymi zawartymi w upoważnieniu.
Termin zwrotu
Nadpłata powinna być zwrócona w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego. Wynika to z art. 77 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej. Taki termin obowiązuje bez względu na sposób dostarczenia rozliczenia - a więc także w przypadku przesłania go przez internet. Realny czas realizacji zwrotu nadpłaty zależy od takich czynników, jak: liczba zeznań podatkowych złożonych w danym okresie w urzędzie skarbowym, konieczność weryfikacji rozliczenia, korekta stwierdzonych błędów itp.
Dzień zwrotu nadpłaty nie zawsze pokrywa się z dniem faktycznego jej otrzymania. Zależy to od formy przekazania podatnikowi pieniędzy. Za dzień zwrotu nadpłaty przekazywanej przelewem uznaje się dzień obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego. W przypadku otrzymania pieniędzy przekazem pocztowym jest to dzień jego nadania. Dniem zwrotu nadpłaty w kasie jest dzień jej wypłacenia lub postawienia do dyspozycji podatnika.
Nadpłata niezwrócona przez urząd skarbowy w terminie podlega oprocentowaniu - z wyjątkiem nadpłat nieprzekraczających dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 23,20 zł). Oprocentowanie ustala się w wysokości równej wysokości odsetek podatkowych naliczonych według stawki podstawowej (wynoszącej aktualnie 8%).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|