Zaliczenie nadpłaty na przyszłe zaliczki na podatek
W PIT-36 za 2015 r. wykazałem nadpłatę podatku dochodowego. Kwota nadpłaty jest znaczna i chciałbym przeznaczyć ją na pokrycie przyszłych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, jakie będę musiał płacić w bieżącym roku. Czy muszę złożyć w tej sprawie wniosek?
TAK. Nadpłata to zasadniczo kwota nadpłaconego lub nienależnie uiszczonego podatku. Może posłużyć do rozliczeń z fiskusem.
Nadpłata podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Podatnikowi, który nie ma takich obciążeń, nadpłata jest zwracana, chyba że złoży wniosek o zarachowanie całej lub części przysługującej mu kwoty na przyszłe zobowiązania podatkowe. Taki tryb stosuje się w przypadku każdej nadpłaty - bez względu na jej wysokość.
Podatnik, o którym mowa w pytaniu, może więc przeznaczyć całą lub część nadpłaty wykazanej w PIT-36 za 2015 r. na pokrycie przyszłych - jeszcze nieistniejących w momencie złożenia zeznania podatkowego - zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Podstawą dokonania kompensaty jest wniosek. Nie ma urzędowego wzoru takiego podania. Poszczególne urzędy skarbowe udostępniają w swojej siedzibie lub na stronie internetowej druk przygotowany we własnym zakresie. Wniosek można jednak sporządzić samodzielnie. Należy w nim wskazać: z czego wynika nadpłata, jaką jej część przekazuje się na przyszłe należności oraz na które zobowiązanie lub zobowiązania ma być ona zarachowana.
Należy zaznaczyć, że podatnik może przeznaczyć nadpłatę na pokrycie przyszłych podatków, jeżeli nie ma na swoim koncie nieuregulowanych zaległości, odsetek za zwłokę od nieopłaconych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Urząd skarbowy, stwierdzając istnienie nadpłaty oraz którejkolwiek z wymienionych należności, ma obowiązek w pierwszej kolejności dokonać zaliczenia nadpłaty na tę należność. Wniosek podatnika o zarachowanie przysługującej mu kwoty na poczet przyszłych podatków nie zostanie w takiej sytuacji uwzględniony - chyba że po dokonaniu obligatoryjnych kompensat pozostanie do dyspozycji część nadpłaty.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
Ustawa z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.)
Ustawa z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22.08.2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. nr 165, poz. 1371 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|