Amortyzacja w praktyce - Dodatek nr 6 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6 (414) z dnia 20.03.2016
Czasowe niewykorzystywanie środka trwałego
Prowadzę firmę odzieżową, na potrzeby której wykorzystuję kilka maszyn dziewiarskich. Z uwagi na zmniejszenie popytu zmuszony byłem ograniczyć produkcję odzieży. W konsekwencji doszło do tego, że nie używam jednej z maszyn dziewiarskich (choć w każdej chwili może być ona używana). Czy w tej sytuacji powinien zaprzestać amortyzacji tej maszyny (na okres czasowego jej niewykorzystywania)?
Nie, odpisy amortyzacyjne od przedmiotowej maszyny dziewiarskiej mogą być nadal dokonywane.
W myśl art. 22h ust. 1 pkt 3 updof, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie ich wykorzystywania. W tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku.
Pojęcie działalność sezonowa nie ma wprawdzie definicji ustawowej, ale przyjęło się uważać, że jest to taka aktywność gospodarcza podatnika, która w sposób bezpośredni uzależniona jest od warunków atmosferycznych (np. uprawa owoców i warzyw). Nie można natomiast mówić o sezonowości, w przypadku gdy niewykorzystywanie środka trwałego wynika z braku popytu na wyroby produkowane przy jego wykorzystaniu, nawet jeżeli okoliczność ta związana jest z porą roku. Wskazany przepis nie dotyczy więc omawianej sytuacji.
W opisanym przypadku nie ma również zastosowania art. 22c pkt 5 updof. W myśl tego przepisu, amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. Należy bowiem stwierdzić, że u Czytelnika nie dochodzi do zawieszenia, ani zaprzestania działalności, w której maszyna dziewiarska jest wykorzystywana, a jedynie do ograniczenia (zmniejszenia) produkcji danych wyrobów (tu: odzieży). Czasowa przerwa w wykorzystywaniu środka trwałego na skutek zmniejszenia popytu nie stanowi okoliczności do zaprzestania jego amortyzacji. W tych okolicznościach, Czytelnik ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od maszyny dziewiarskiej przez cały rok, według przyjętej metody amortyzacji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|