Amortyzacja w praktyce - Dodatek nr 6 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6 (414) z dnia 20.03.2016
Zmiana stosowanej metody amortyzacji nie jest możliwa
Prowadzę firmę transportową. Opłacam podatek według skali podatkowej. Posiadam status małego podatnika. W styczniu 2015 r. kupiłem samochód ciężarowy za kwotę 170.000 zł. Wprowadzając go na stan środków trwałych, nie skorzystałem z jednorazowej amortyzacji - rozpocząłem jego amortyzację według stawki amortyzacyjnej z Wykazu. Czy mogę skorygować dokonane odpisy amortyzacyjne i zamortyzować ten samochód jednorazowo w kosztach 2015 r.?
Nie. Podatnik, który będąc uprawnionym, nie skorzystał z przywileju jednorazowej amortyzacji, nieodwracalnie pozbawił się tej możliwości w odniesieniu do wskazanego w pytaniu samochodu ciężarowego.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące amortyzacji podatkowej nie zezwalają na korektę prawidłowo i zgodnie z przepisami dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Wynika to z art. 22h ust. 2 updof. Przepis ten stanowi, że podatnicy dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k updof, dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę, co do zasady, są zobowiązani stosować do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Z tego względu Czytelnik do pełnego zamortyzowania nabytego w 2015 r. samochodu ciężarowego, o którym mowa w pytaniu, musi stosować metodę amortyzacji wybraną przed rozpoczęciem jego amortyzowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|