Amortyzacja w praktyce - Dodatek nr 6 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6 (414) z dnia 20.03.2016
Zaprzestanie amortyzacji w czasie ponoszenia strat nie jest możliwe
Spółka od pewnego czasu ponosi stratę z działalności gospodarczej i przewiduje, że w najbliższym czasie dochód nie wystąpi. W działalności tej wykorzystuje składniki majątku zaliczone do środków trwałych, które amortyzuje. W bieżącym roku planuje też nabyć nowe środki trwałe. Dokonywane odpisy amortyzacyjne powiększają jej stratę. Czy spółka może na jakiś czas zaprzestać amortyzacji, aby nie powiększać ponoszonej straty?
Spółka nie może dowolnie zaprzestawać naliczania odpisów amortyzacyjnych. Gdy koszty firmy przewyższają uzyskane przez nią przychody, korzystnym rozwiązaniem może być obniżenie stawek amortyzacyjnych.
Podatnicy mają obowiązek ustalenia kosztów uzyskania przychodów, w tym z tytułu amortyzacji składników majątkowych, zgodnie z przepisami ustaw podatkowych. Stosownie do art. 22 ust. 8 updof i art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami zawartymi odpowiednio w art. 22a-22o updof i art. 16a-16m updop, z uwzględnieniem art. 23 updof i art. 16 updop.
Przepisy podatkowe nakładają na podatnika obowiązek wprowadzenia danego składnika majątku (który spełnia definicję środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej) do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a następnie dokonywania odpisów amortyzacyjnych na zasadach określonych w ustawie.
NSA w wyroku z 15 października 2010 r., sygn. akt II FSK 759/09 uznał, że dokonywanie odpisów amortyzacyjnych i wliczanie ich do kosztów uzyskania przychodów jest obowiązkiem podatnika, a nie przywilejem, którego wykorzystanie jest zależne od jego woli.
Rozpoczętych odpisów amortyzacyjnych zasadniczo nie można przerwać. Odpisów amortyzacyjnych generalnie dokonuje się do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, które ustawowo są wyłączone z kosztów podatkowych). W trakcie amortyzacji ustaje obowiązek dokonywania odpisów tylko wtedy, gdy:
- postawiono dany środek trwały lub wartość niematerialną i prawną w stan likwidacji,
- zbyto (np. sprzedano, darowano) środek trwały lub wartość niematerialną i prawną,
- stwierdzono niedobór środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Tak wynika z art. 22h ust. 1 pkt 1 updof i art. 16h ust. 1 pkt 1 updop.
W praktyce zdarzają się sytuacje, w których nie w pełni zamortyzowany składnik majątku przestaje być używany w działalności gospodarczej na skutek zawieszenia lub zaprzestania działalności, w której był używany. W takim przypadku należy brać pod uwagę art. 22c pkt 5 updof i art. 16c pkt 5 updop, które wprowadzają zakaz amortyzacji składników majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której dotychczas były używane. Podkreślenia wymaga fakt, że zawieszenie lub zaprzestanie wykonywania określonej działalności gospodarczej powoduje konsekwencje podatkowe w stosunku do środków trwałych, które w wyniku tego przestały być używane. Nie podlegają one wówczas amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono lub zaprzestano tej działalności.
Poza wymienionymi przypadkami nie można zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, którego amortyzacja już się rozpoczęła.
Jednocześnie ustawodawca dał podatnikom możliwość obniżenia stawki amortyzacyjnej do poziomu 0% (zasady obniżania stawek amortyzacyjnych omówione zostały na str. 22 tego dodatku). Obniżenie stawek amortyzacyjnych wydłuża okres amortyzacji. Jeśli sytuacja firmy poprawi się, można wrócić do wyższych stawek.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|