Amortyzacja w praktyce - Dodatek nr 6 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6 (414) z dnia 20.03.2016
Polikwidacyjne odzyski wykorzystane do ulepszenia środka trwałego
Spółka z o.o. dokonała rozbiórki stadionu piłkarskiego. Odzyskane części wykorzysta do ulepszenia innego obiektu sportowego. Czy wartość polikwidacyjnych odzysków powinna zwiększać wartość początkową ulepszanego obiektu?
Wartość polikwidacyjnych odzysków nie powinna zwiększać wartości początkowej ulepszanego obiektu.
Jak wynika z art. 16g ust. 13 updop, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Przy czym środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
W powołanym przepisie ustawodawca użył sformułowań "powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie" oraz "suma wydatków poniesionych", a skoro spółka nie ponosi wydatków na części odzyskane z rozbiórki, to ich wartość nie powinna zwiększać wartości początkowej ulepszanego obiektu.
Ponadto wartość składników majątku odzyskanych przy likwidacji środka trwałego i przeznaczonych do dalszego wykorzystania nie stanowi przychodu podatkowego. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 19 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2904/12. W konsekwencji powtórne zużycie takich składników przy ulepszaniu środka trwałego nie zwiększy jego wartości początkowej.
Podobne stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 29 sierpnia 2012 r., nr DD6/033-16/MDA/2010/PK-936/2008 uznając, że: "Prawidłowe jest (...) stanowisko Spółki w części dotyczącej nieuwzględniania wartości złomu i uzyskanych materiałów w związku z likwidacją środków trwałych w wartości początkowej wytwarzanych oraz ulepszanych środków trwałych. Przychód z tytułu uzyskania złomu i materiałów z likwidacji powstanie natomiast w dacie sprzedaży tego majątku, a nie w dacie jego »przekazania na magazyn«. W dacie tego przekazania magazynowego i ustalenia wartości majątku polikwidacyjnego nie powstanie przysporzenie majątkowe w Spółce. Przychody powstaną dopiero w dacie zbycia tego majątku, bowiem wówczas może powstać przysporzenie majątkowe".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|