Amortyzacja w praktyce - Dodatek nr 6 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6 (414) z dnia 20.03.2016
Koszty poniesione przed zakupem środka trwałego
Spółka z o.o. postanowiła zakupić nową maszynę. Proces zakupu poprzedza wybór oferentów, w tym m.in. zorganizowanie przetargu. Czy koszty związane z wyborem dostawcy tej maszyny powinny zwiększać wartość początkową zakupionego środka trwałego?
Wymienione koszty powinny zwiększać wartość początkową zakupionego środka trwałego.
Wartość początkową środka trwałego - w razie jego odpłatnego nabycia - zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 updop, ustala się według ceny nabycia. Za cenę tę - jak wynika z art. 16g ust. 3 updop - uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Tak ustaloną wartość początkową środka trwałego:
- koryguje się o różnice kursowe, które zostały naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego (art. 16g ust. 5 updop),
- powiększa się o wydatki poniesione na montaż, o ile środek trwały wymaga montażu (art. 16g ust. 6 updop).
Użycie przez ustawodawcę zwrotu, że kwotę należną zbywcy powiększa się o "koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności..." oznacza, że katalog wydatków poniesionych w związku z odpłatnym nabyciem środka trwałego powiększających jego wartość początkową jest otwarty. Mogą więc wystąpić również inne, niewymienione wprost w powołanym art. 16g ust. 3 updop koszty, które będą miały wpływ na wartość początkową danego składnika majątku.
Zwróć uwagę!
Wydatki, które stanowią element ceny nabycia to wydatki, które nie zostałyby przez podatnika poniesione, gdyby nie podjęto decyzji o odpłatnym nabyciu środka trwałego. |
W sytuacji opisanej w pytaniu zasadne jest, by koszty wyboru oferentów zakwalifikować do kosztów związanych z zakupem środka trwałego, ponieważ zostały poniesione po podjęciu decyzji o jego zakupie. Zatem związane są z zakupem tego środka i naliczone do dnia przekazania go do używania. Powinny więc zostać zaliczone do jego wartości początkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|