Ustalanie dochodu pełnoletnich dzieci
Moja 23-letnia studiująca córka podczas wakacji w 2015 r. uzyskiwała dochody z umowy o pracę. Czy ustalając wysokość dochodu córki uprawniającego mnie do skorzystania z ulgi prorodzinnej, powinnam przychód z jej pracy obniżyć o koszty uzyskania przychodów oraz o składki na ubezpieczenia społeczne?
Przychody pełnoletniego dziecka należy pomniejszyć wyłącznie o koszty uzyskania przychodów.
Jedną z przesłanek decydujących o nabyciu prawa do tzw. ulgi prorodzinnej jest wysokość dochodów osiąganych przez pełnoletnie uczące się dziecko. Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 3 updof, łączna wysokość uzyskanych przez takie dziecko dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b updof, z wyjątkiem renty rodzinnej, nie może przekraczać za rok podatkowy kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli za 2015 r. - 3.089 zł.
W praktyce organów podatkowych dominuje stanowisko, że przez dochody na potrzeby tzw. ulgi prorodzinnej należy rozumieć osiągnięte przez dziecko przychody pomniejszone tylko o koszty ich uzyskania. Nie można natomiast stosować obniżek z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Takie stanowisko zaprezentowane zostało m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-299/15/BJ, czy interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 1 lipca 2015 r., nr IPTPB2/4511-178/15-4/AK.
Sądy administracyjne coraz częściej jednak orzekają, że wyliczając dochód pełnoletniego dziecka niepowodujący utraty prawa do ulgi prorodzinnej, należy przyjmować dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne (por. wyroki NSA z 23 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 675/13 i z 10 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2163/13).
Mając to na uwadze, nasze Wydawnictwo wystąpiło z pytaniem, czy Ministerstwo Finansów przewiduje zmianę swojego stanowiska w tej sprawie. Z odpowiedzi nadesłanej 23 grudnia 2015 r. wynika, że resort nie przychyli się do wykładni korzystnej dla podatników. W piśmie tym czytamy, że: "Ministerstwo Finansów podtrzymuje dotychczasowe stanowisko zgodnie z którym, za dochody pełnoletniego dziecka, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć przychody pomniejszone wyłącznie o koszty uzyskania przychodów, czyli bez odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Odnosząc się natomiast do rozstrzygnięć sądów administracyjnych należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie nie ustabilizował się jeszcze jednomyślny kierunek orzecznictwa. Oprócz orzeczeń przywołanych w zapytaniu, w ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny podjął bowiem rozstrzygnięcie, w którym podzielił stanowisko organów podatkowych (wyrok z dnia 15 grudnia br. sygn. akt II FSK 3000/13)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|