Wynajęcie mieszkania a prawo do ulgi odsetkowej
W 2006 r. małżonkowie zaciągnęli kredyt hipoteczny i sfinansowali nim zakup mieszkania. W 2015 r. kupili dom jednorodzinny, w którym zamieszali, a mieszkanie wynajęli. Czy oznacza to utratę prawa do ulgi odsetkowej?
Nie, wynajęcie lokalu mieszkalnego nie oznacza utraty prawa do ulgi odsetkowej.
W myśl art. 26b ust. 1 updof, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., w ramach ulgi odsetkowej, od podstawy obliczenia podatku podatnik może odliczać wydatki poniesione w roku podatkowym na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki), który został mu udzielony na sfinansowanie określonej inwestycji mieszkaniowej, np. na zakup nowego lokalu mieszkalnego od dewelopera. W związku z realizacją takiej inwestycji, podatnik powinien przy tym zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Jest to warunek nabycia prawa do ulgi odsetkowej.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że małżonkowie kilka lat zamieszkiwali w nabytym mieszkaniu, czyli zrealizowali wspomniany cel inwestycji, tj. zaspokoili swoje potrzeby mieszkaniowe. Zatem nabyli prawo do ulgi odsetkowej. Ustawodawca nie wskazał, aby okoliczność wynajęcia mieszkania skutkowała utratą prawa do nabytej ulgi. Tak więc należy uznać, że małżonkowie uprawnieni są do dalszego odliczania spłacanych odsetek od kredytu. Pogląd ten znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 czerwca 2014 r., nr ITPB2/415-224/14/MM, który wskazał, że jedyną przesłanką ustania bytu ulgi odsetkowej jest zakończenie lub zaprzestanie spłaty tego kredytu, czyli brak wydatków na spłatę odsetek.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|