Brak zapłaty podatku za granicą
Podatnik uzyskał dochód z pracy wykonywanej na terytorium państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z prawem tego państwa, od uzyskanych dochodów nie zapłacił podatku za granicą. Czy rozliczając w Polsce dochody uzyskane w tym obcym państwie przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia, podatnik będzie mógł zastosować ulgę abolicyjną?
Podatnik ten nie ma prawa do ulgi abolicyjnej.
Problem korzystania z ulgi abolicyjnej, w sytuacji gdy podatnik nie zapłacił podatku za granicą, w związku z tym, że dochody tam osiągnięte nie podlegały w ogóle opodatkowaniu według tamtejszego prawa, a Polska nie ma podpisanej z danym krajem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, był przedmiotem rozważań:
- NSA (m.in. wyroki z: 13 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 982/13, 30 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 913/13 - dotyczą dochodów osiągniętych w Arabii Saudyjskiej, gdy nie było obowiązującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania),
- WSA (m.in. wyrok WSA w Szczecinie z 2 września 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 526/15 - dotyczy dochodów osiągniętych w Afganistanie, wyrok WSA w Gdańsku z 29 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 258/15 - dotyczy dochodów osiągniętych w Brazylii; orzeczenia nieprawomocne) oraz
- organów podatkowych (m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 czerwca 2014 r., nr ITPB2/415-229/14/IB - dotyczy dochodów osiągniętych w Brazylii).
Z powołanych wyroków i interpretacji wynika, że w przypadku gdy dochód został uzyskany w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w państwie tym nie pobrano od niego podatku, dochód ten w całości będzie opodatkowany w Polsce. Tym samym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do zastosowania ulgi abolicyjnej.
WSA w Gdańsku w powołanym wyroku stwierdził: "(...) zapłata podatku za granicą jest jedną z nadrzędnych przesłanek do tego, aby podatnik mógł skorzystać z tzw. abolicji podatkowej. W ocenie Sądu wobec jednoznacznych skutków wykładni funkcyjnej nie można zaaprobować argumentacji, w której skarżący wobec braku opodatkowania w Federacyjnej Republice Brazylii korzystając z przepisów abolicyjnych nie poniósłby żadnego obciążenia fiskalnego z tytułu uzyskanych przychodów, jako rezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Taka sytuacja zdaniem Sądu prowadziłaby do naruszenia konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania, stosownie do art. 84 Konstytucji RP, ale także podważałaby zasadę równości wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji RP). Taka sytuacja byłaby także sprzeczna z celem przepisów normujących abolicję podatkową".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|