Wydatki za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym
Podatnik będący osobą niepełnosprawną wykupił pobyt na turnusie wypoczynkowo-rehabilitacyjnym. Czy wydatki poniesione za pobyt na nim będzie mógł odliczyć od dochodu, skoro nie posiadał skierowania na taki turnus od lekarza prowadzącego?
Podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, jeżeli turnus, w którym uczestniczył, był zorganizowany w sposób pozwalający uznać go za turnus rehabilitacyjny w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 updof, podatnicy mogą odliczyć od dochodu m.in. wydatki za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (art. 26 ust. 7a pkt 5 updof).
Ustawa o PIT nie definiuje wyrażenia "turnus rehabilitacyjny". Aby ocenić możliwość zastosowania odliczenia z tego tytułu, należy uwzględnić uregulowania zawarte w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), zwanej dalej ustawą o rehabilitacji. W art. 10c ust. 1 w związku z art. 10 pkt 2 tej ustawy, turnus rehabilitacyjny został zdefiniowany jako zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Natomiast w dalszych ustępach art. 10c ustawy o rehabilitacji sformułowane zostały liczne wymogi dotyczące organizacji takiego turnusu.
W szczególności wynika z nich, że turnus rehabilitacyjny może być zorganizowany:
- przez podmioty wpisane do rejestru organizatorów turnusów i - co do zasady - wyłącznie w ośrodkach, które uzyskały wpis do rejestru ośrodków, które to rejestry są prowadzone przez wojewodę (art. 10c ust. 2 ustawy o rehabilitacji),
- tylko na terenie kraju, w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej, w grupach liczących nie mniej niż 20 uczestników (art. 10c ust. 5 ustawy o rehabilitacji).
Ponadto czas trwania turnusu powinien wynosić co najmniej 14 dni. Do obowiązków organizatora należy przy tym opracowanie programu turnusu, w tym określenie form rehabilitacji odpowiednich dla schorzeń osób niepełnosprawnych będących uczestnikami turnusu.
Zwróć uwagę!
Organy podatkowe mają prawo kwestionować odliczenie od dochodu wydatków z tytułu pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, jeżeli wypoczynek połączony z rehabilitacją nie będzie spełniał warunków określonych dla turnusu rehabilitacyjnego. |
Należy zatem stwierdzić, że nie każdy nawet zorganizowany wyjazd osoby niepełnosprawnej w celach rehabilitacyjnych będzie uprawniał do zastosowania ulgi z tytułu poniesienia kosztów pobytu na turnusie rehabilitacyjnym. W sytuacji opisanej w pytaniu podatnik będący osobą niepełnosprawną skorzysta z odliczenia, jeżeli turnus, w którym uczestniczył, spełniał warunki turnusu rehabilitacyjnego określone w ustawie o rehabilitacji. Przeszkodą do odliczenia poniesionych przez podatnika wydatków nie będzie natomiast brak skierowania na turnus rehabilitacyjny od lekarza prowadzącego. Wprawdzie z art. 10f ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji wynika, że osoby niepełnosprawne są kierowane do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym na wniosek lekarza, pod którego opieką pozostają, niemniej jednak fakt uczestniczenia przez osoby niepełnosprawne w turnusie na podstawie skierowania od lekarza nie jest przesłanką decydującą o uznaniu turnusu za turnus rehabilitacyjny.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|