Wpłaty na IKZE
W 2015 r. roku dokonywałem wpłat na IKZE. W jaki sposób wydatki poniesione z tytułu tych wpłat mogę odliczyć w zeznaniu rocznym?
Osoby fizyczne, które ukończyły 16 lat, mają możliwość oszczędzania na emeryturę poprzez dokonywanie wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) prowadzone przez fundusze inwestycyjne, dobrowolne fundusze emerytalne, podmioty prowadzące działalność maklerską, zakłady ubezpieczeń albo banki. Osoby te wpłaty dokonane na IKZE mają prawo odliczyć od dochodu do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o pdof).
Wpłaty na IKZE podlegają odliczeniu od dochodu (przychodu) opodatkowanego:
- według skali podatkowej (w PIT-36 lub PIT-37),
- podatkiem liniowym (w PIT-36L) lub
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (w PIT-28).
Limit kwoty podlegających odliczeniu od dochodu wpłat na IKZE w 2015 r. wynosi 4.750,80 zł.
Wpłata na IKZE powinna być odpowiednio udokumentowana. Jak bowiem wynika z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o pdof, wysokość wydatków, które podatnik zamierza odliczyć od dochodów, w tym m.in. z tytułu wpłat na IKZE, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie. Dokument taki powinien zawierać w szczególności dane identyfikujące osobę dokonującą wpłat na IKZE, dane identyfikujące instytucję finansową prowadzącą IKZE, datę, wysokość oraz tytuł wpłaty.
Kwotę przysługującego odliczenia z tytułu wpłat na IKZE wykazuje się w załączniku PIT/O, a następnie przenosi się ją do zeznania rocznego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|