Zmiany w załącznikach
Resort finansów zdecydował również o zamieszczeniu bezpośrednio w przypisach do załącznika PIT/B informacji, że podatnik nie wykazuje w nim przychodów i kosztów z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, jeżeli w roku podatkowym poniósł stratę z tzw. "działalności strefowej". Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, którym zostały wprowadzone nowe wersje omawianych formularzy PIT, zasada ta wynika wprost z art. 9 ust. 3a pkt 2 ustawy o pdof. Jednak z uwagi na to, że w rozliczeniu podatku dochodowego za 2014 r. były zgłaszane wątpliwości w tym zakresie, resort finansów postanowił wyjaśnić tę kwestię poprzez zamieszczenie stosownej informacji bezpośrednio w formularzu PIT/B.
Kolejna nowa informacja, jaka znalazła się w przypisach do załącznika PIT/B, która również służy rozwianiu wątpliwości zgłaszanych przez podatników, dotyczy niewykazywania w tym druku przychodów, kosztów i dochodu (straty) z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą, które podlegają rozliczeniu zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o pdof (metoda wyłączenia z progresją). W celu prawidłowego ustalenia podatku dochodowego od dochodów z takiej działalności podatnik zobowiązany jest do ich wykazania w części H zeznania PIT-36 i w załączniku PIT/ZG do tego zeznania - bez uwzględniania ich w załączniku PIT/B.
Znaczącej modyfikacji w stosunku do dotychczas obowiązującego uległ formularz załącznika PIT/M. Resort finansów zauważył, że dotychczasowa konstrukcja formularza jest wystarczająca jedynie przy obliczaniu dochodów małoletnich dzieci w sytuacji, gdy w stosunku do wszystkich dzieci podatnik ma wyłączne prawo pobierania pożytków z ich dochodu albo w stosunku do wszystkich dzieci prawo to przysługuje obojgu rodzicom. W takich przypadkach podatnik przenosi do właściwych pozycji zeznania PIT-36 zsumowaną kwotę dochodów małoletnich dzieci i kwotę zaliczki od tych dochodów (jeżeli tylko jemu przysługuje prawo pobierania pożytków z dochodu dzieci) albo połowę kwoty dochodów małoletnich dzieci i połowę kwoty zaliczki od tych dochodów (jeżeli prawo pobierania pożytków z dochodu dzieci przysługuje obojgu rodzicom).
Dokonana modyfikacja druku PIT/M ma natomiast na celu ułatwienie podatnikom prawidłowego rozliczenia w przypadku, gdy podatnik ma dwoje dzieci, które uzyskują dochody podlegające łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców i jednocześnie w stosunku do jednego dziecka podatnik ma wyłączne prawo pobierania pożytków, a wobec drugiego dziecka prawo to przysługuje obojgu rodzicom. W takim przypadku podatnik powinien dokonać odpowiednich obliczeń odrębnie w stosunku do dochodów każdego z dzieci, a następnie sumę tych dochodów i zaliczek od tych dochodów przenieść do właściwych pozycji zeznania PIT-36. Takie rozliczenie bezpośrednio w załączniku umożliwia nowa konstrukcja formularza PIT/M.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|