Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów w kwestii amortyzacji i wydatków na samochody osobowe, od których przysługuje 50% odliczenie VAT
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 27 czerwca 2014 r. na pytanie naszego Wydawnictwa udzieliło następujących wyjaśnień:
"(...) uprzejmie informujemy, że na gruncie ustawy PIT obowiązuje generalna zasada wyrażona w art. 22 ust. 1, określająca, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów podatkowych, wymienionych w art. 23 ustawy. Warunku tego nie spełniają wydatki związane z używaniem samochodu osobowego na cele prywatne.
Analogiczna zasada obowiązuje na gruncie ustawy CIT.
Zasada ta, w zakresie podatku PIT oraz podatku CIT, obowiązuje niezależnie od tego, czy na gruncie ustawy VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r. podatnikom przysługuje pełne, czy ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT (tj. w wysokości 100% lub 50%).
Zatem, jeżeli wydatek związany z używaniem samochodu osobowego faktycznie został poniesiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowi on koszt podatkowy w podatku PIT oraz w podatku CIT. Kosztem jest także 50% kwoty podatku VAT wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika, która nie obniża podatku należnego.
Jeżeli samochód osobowy spełnia definicję środka trwałego (art. 22a ustawy PIT, art. 16a ustawy CIT), czyli m.in. wykorzystywany jest na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik wprowadza go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, niezależnie od tego, w jakiej części (100% czy 50%) odliczył VAT przy zakupie samochodu. Przy czym, 50% kwoty podatku VAT wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika, która nie obniża podatku należnego, zwiększa wartość początkową tego samochodu."
Jak wynika z powyższego, Ministerstwo Finansów potwierdziło prawo do zaliczenia ww. 50% nieodliczonego VAT naliczonego do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że podatek ten dotyczy wydatku pozostającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Na takiej samej zasadzie kosztem podatkowym mogą być inne wydatki dotyczące takich pojazdów.
Ponadto, niezależnie od tego, czy przy zakupie samochodu osobowego podatnik odliczył 100%, czy 50% VAT naliczonego, w przypadku m.in. wykorzystywania takiego pojazdu na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik może uznać go za podlegający amortyzacji środek trwały. Nieodliczony przy zakupie VAT naliczony zwiększa wartość początkową środka trwałego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|