Składki ZUS
W przypadku pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (oraz na ubezpieczenie zdrowotne) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Z ww. podstawy wymiaru składek nie zostały wyłączone świadczenia z tytułu nieodpłatnego używania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych. Wartość tego świadczenia dolicza się zatem pracownikowi do pozostałych przychodów, uzyskanych przez niego w danym miesiącu ze stosunku pracy i od łącznej kwoty nalicza się składki ZUS. Mowa tu oczywiście o sytuacji, gdy pracownik wykorzystuje samochód służbowy do celów prywatnych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie.
Powstają wątpliwości, w jakiej wysokości należy ustalić wartość ww. świadczenia na potrzeby jego oskładkowania, istnieją bowiem różne poglądy w tej kwestii. W myśl jednego z nich, do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wliczyć wartość świadczenia z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbowego do celów prywatnych, w wysokości ustalonej zgodnie z przepisami ustawy o PDOF.
Z kolei zgodnie z innym poglądem, do ustalenia ww. podstawy wymiaru składek należy w pierwszej kolejności zastosować regulacje zawarte w § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenia składkowego). W oparciu o ten przepis, wartość pieniężną ww. świadczenia należy ustalić w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku - według:
a) cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy - jeżeli pracodawca świadczy usługi w zakresie wynajmu samochodów,
b) cen zakupu - jeżeli pracodawca zakupił ww. usługę.
Dopiero w przypadkach innych niż wyżej wymienione, wartość omawianego świadczenia należy przyjąć w wysokości wynikającej z przepisów ustawy o PDOF.
Powyższe wątpliwości dotyczą sytuacji, gdy pracownik korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie.
W związku z tymi wątpliwościami, wystąpiliśmy do ZUS o wyjaśnienie problemowej kwestii. W odpowiedzi ZUS jednoznacznie wskazał, iż w stosunku do przychodu uzyskanego przez pracownika z tytułu nieodpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych nie ma zastosowania § 3 rozporządzenia składkowego, określający zasady ustalania wartości pieniężnej świadczeń w naturze. Przepis ten dotyczy bowiem świadczeń wyszczególnionych w pkt 1-3 tego przepisu, wśród których nie zostało wymienione nieodpłatne wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|