Drobne pomyłki w ewidencji przebiegu pojazdu
Drobne błędy w ewidencji przebiegu pojazdu (np. błędny opis trasy przejazdu, czy błędna liczba przejechanych kilometrów), które zostały poprawione w tym samym dniu, w którym miał miejsce przejazd, nie powodują utraty prawa do odliczenia całego VAT od wydatków na dany pojazd. Prawo to może być utracone, gdy ww. błędy zostaną ujawnione w okresie późniejszym. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 września 2014 r., nr IPPP3/443-618/14-2/ISZ.
W praktyce może zdarzyć się, że w prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu pojawią się drobne błędy - np. źle podana liczba przejechanych kilometrów, brak właściwego opisu trasy przejazdu, itp. Czy takie błędy oznaczają, że podatnik traci prawo do odliczania całego VAT od wydatków na dany pojazd samochodowy? Do takiego problemu odniósł się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w przytoczonej na wstępie interpretacji indywidualnej. W tej sprawie spółka dysponowała dużą ilością pojazdów (ponad 500), z której korzystało wielu pracowników. Spółka liczyła się z tym, że w prowadzonych ewidencjach pojawią się błędy (np. brak właściwego opisu trasy, czy źle podana liczba przejechanych kilometrów). Spółka wskazała również, że poza ewidencją przebiegu pojazdu prowadzony jest na potrzeby wewnętrzne alternatywny system raportowania tras wykonanych przez pojazdy samochodowe. Natomiast ewentualne wykrycie błędów może nastąpić po pewnym czasie (np. podczas wewnętrznej kontroli prawidłowości prowadzenia ewidencji). Pojawiły się zatem wątpliwości, czy drobne błędy w ewidencji przebiegu pojazdu pozbawią spółkę prawa do odliczenia całego VAT od wydatków na pojazdy samochodowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że w sytuacji, gdy z obiektywnych przesłanek (np. z zapisów GPS lub innego systemu raportowania tras wykonanych przez pojazdy samochodowe) wynika, że dany pojazd w tym czasie był w rzeczywistości używany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej podatnika i nie ma możliwości, by osoba uprawniona wykorzystała go do innych celów, to ewentualne błędy w prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdów, które zostały wykryte w dniu ich popełnienia i zostały natychmiast poprawione, nie powodują utraty prawa do odliczenia całego VAT od wydatków na te pojazdy. Utrata prawa do odliczenia całego VAT może natomiast nastąpić w przypadku, gdy ww. błędy zostaną wykryte dopiero po pewnym czasie. Organ podatkowy wyjaśnił:
"(...) takie omyłki jak brak właściwego opisu trasy, czy źle podana liczba przejechanych kilometrów przez kierowcę w prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu - nie powodują zmiany sposobu wykorzystywania samochodu (skutkującą koniecznością korekty podatku i 50% prawem do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z tym samochodem, a w przypadku zakupu paliw silnikowych - brak takiego prawa). Jest to błąd czysto formalny, popełniony przez pracownika Spółki - kierowcę odpowiedzialnego za dokonanie stosownych wpisów w prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdów o charakterze czysto formalnym, który na skutek przeprowadzonych kontroli został w tym samym dniu wykryty i poprawiony.
Natomiast gdy błędy w prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdów zostaną ewentualnie wykryte po pewnym czasie, np. podczas wewnętrznej kontroli prawidłowości prowadzenia ewidencji, to nie można uznać, że Spółka wyeliminowała skutecznie możliwość wykorzystania tych pojazdów również do realizacji celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|