Odliczanie VAT do wydatków na samochód zastępczy
Jeżeli samochód zastępczy jest przeznaczony wyłącznie do oddania go w odpłatne używanie, a podatnik trudni się tego typu działalnością, od wydatków na ten pojazd podatnik może odliczać 100% kwoty VAT, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Nie zmienia tego fakt, że samochód ten - w celu oddania go do używania klientowi - jest początkowo przekazany między oddziałami podatnika, a następnie jest dostarczany na miejsce wskazane przez klienta. Tak wynika z wyroków WSA w Poznaniu z 26 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1123/14 i z 20 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1124/14 (orzeczenia nieprawomocne).
W sprawach rozstrzyganych w ww. wyrokach podatnik trudnił się m.in. naprawą pojazdów. Na czas trwania napraw podatnik chciał zawierać z kontrahentem umowę najmu pojazdu zastępczego (samochodu osobowego). Umowa ta miała zawierać postanowienia dotyczące warunków udostępnienia pojazdu zastępczego, a także wskazywać m.in. stan licznika w momencie wydawania pojazdu kontrahentowi i zwrotu pojazdu. Cena za korzystanie przez kontrahenta z pojazdu zastępczego wliczona byłaby do ceny wykonania usługi (dokonania naprawy). Kontrahent nie uiszczałby zatem czynszu z tytułu zawartej umowy najmu, odrębnego od ceny świadczenia usługi.
Podatnik wskazał również, że posiada kilka oddziałów i czasami samochody zastępcze będą przekazywane między tymi oddziałami, ale tylko wyłącznie w celu ich wynajmu (udostępnienia) klientowi. Dodatkowo, aby umożliwić klientowi łatwy dostęp do pojazdu zastępczego, niekiedy pojazd będzie przemieszczony do miejsca zamieszkania kontrahenta lub do miejsca, w którym zostanie uszkodzony pojazd klienta. Ponadto regulacje wewnętrzne (regulaminy, porozumienia lub warunki korzystania z pojazdów zastępczych) będą regulowały kwestie związane ze sposobem wykorzystania pojazdów zastępczych, w taki sposób, aby uniemożliwić ich używanie na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatnik miał wątpliwości, czy od wydatków na te pojazdy (naprawy, czynsz najmu czy leasingu, paliwo, itp.) będzie mógł odliczać 100% kwoty VAT, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Sam uznał, że tak, bo są to pojazdy przeznaczone wyłącznie do odpłatnego używania na podstawie umowy najmu lub innej podobnej umowy, a dla takich pojazdów - w celu zachowania prawa do odliczania całego VAT - ewidencji przebiegu pojazdu prowadzić nie trzeba. Wynika to z art. 86a ust. 5 ustawy o VAT.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem i uznał, że podatnik będzie miał prawo do odliczenia 100% kwoty od wydatków na pojazdy zastępcze, o których mowa, jeżeli będzie do tych pojazdów prowadził ewidencję przebiegu pojazdu.
Sprawa trafiła do WSA, a sąd przyznał rację podatnikowi. Sąd wskazał, że skoro przemieszczanie pojazdów z jednego oddziału do drugiego ma na celu udostępnienie tych samochodów osobom je wynajmującym, to takie przemieszczenia niewątpliwie związane są z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą obejmującą m.in. oddanie samochodów w najem. Dodatkowo WSA uznał, że nie można racjonalnie wyobrazić sobie prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na oddaniu samochodów w odpłatne używanie bez doprowadzenia pojazdu do miejsca wskazanego przez najemcę (do stacji benzynowej, stacji kontroli pojazdów, czy warsztatu). Wszystkie te czynności - zdaniem WSA - mieszczą się zatem w katalogu czynności związanych z oddaniem w odpłatne używanie. W konsekwencji, od wydatków na te pojazdy podatnik będzie mógł odliczać cały VAT, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|