Samochody firmowe używane przez wspólników spółek osobowych do celów prywatnych
Jak już wskazano w niniejszym opracowaniu, od 1 stycznia 2015 r., na podstawie art. 12 ust. 2a-2c ustawy o PDOF, wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
- 250 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika do 1.600 cm3;
- 400 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1.600 cm3.
W ostatnim czasie w pytaniach nadsyłanych przez naszych Czytelników pojawiły się następujące wątpliwości:
1) Czy ww. przepis należy stosować również w przypadku wspólników spółki cywilnej i spółek osobowych prawa handlowego (jawnej, partnerskiej czy komandytowej) będących pracownikami tych spółek, w przypadku wykorzystania przez nich do celów prywatnych samochodów osobowych będących w spółkach środkami trwałymi?
2) Czy przychód z tytułu używania firmowych samochodów do celów prywatnych wystąpi u wspólników niebędących pracownikami ww. spółek, a jeżeli tak, to z jakiego źródła i w jaki sposób należy go ustalić?
O wyjaśnienie tego zagadnienia zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów. W odpowiedzi z dnia 27 stycznia 2016 r. wyrażono następujące stanowisko:
"przytoczony (...) przepis (art. 12 ust. 2a-2c ustawy o PDOF - przyp. red.) ma zastosowanie również w przypadku wspólników spółek osobowych, zatrudnionych w tych spółkach. Jeżeli natomiast samochód będący środkiem trwałym spółki osobowej, używany jest przez wspólnika spółki osobowej do celów prywatnych, który nie jest pracownikiem tej spółki, po stronie wspólnika powstaje nieodpłatne świadczenie zaliczane do przychodów z innych źródeł przychodów, którego wartość jest ustalana zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 11 o podatku dochodowym od osób fizycznych."
Zgodnie z przedstawionym poglądem - w przypadku wspólników spółek osobowych (również spółek cywilnych) niebędących pracownikami tych spółek, a wykorzystujących pojazdy tych spółek do celów prywatnych - wartość przychodu najczęściej będzie ustalana na podstawie art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PDOF, czyli na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|