Zmiany konstrukcyjne w samochodzie - skutki w VAT
Jeżeli samochód ciężarowy kupiony przed 1 kwietnia 2014 r. przerobiono na osobowy po 31 marca 2014 r., dokonanie tych przeróbek nie skutkuje koniecznością korygowania VAT odliczonego od zakupu tego pojazdu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 listopada 2014 r., nr ILPP2/443-946/14-2/EN.
W 2013 r. podatnik kupił samochód ciężarowy, który posiadał zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdu o przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego (VAT-1). Od zakupu pojazdu podatnik odliczył cały VAT. Ponieważ dokonano zmian konstrukcyjnych w tym pojeździe i przekwalifikowano go na samochód osobowy, powstały wątpliwości, czy trzeba skorygować część VAT odliczonego od zakupu tego pojazdu.
Organ podatkowy wydając interpretację w tej sprawie przytoczył zarówno regulacje obowiązujące w 2013 r., jak i w 2014 r. (uwzględniając zmiany, jakie wprowadzono do ustawy o VAT z dniem 1 kwietnia 2014 r.) i wyjaśnił, że takiej korekty należało dokonać, o ile zmiany konstrukcyjne w pojeździe zostały dokonane przed 1 kwietnia 2014 r. Do takiej korekty zobowiązywały odpowiednio:
- w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. - art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.),
- w stanie prawnym obowiązującym w okresie styczeń-marzec 2014 r. - art. 86a ust. 6 ustawy o VAT.
Oba ww. przepisy stanowiły bowiem, że w przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów potwierdzające spełnienie ustawowych warunków do odliczenia całego VAT, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia już tych wymagań, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał jego odliczenia.
Podobnych regulacji nie ma natomiast w stanie prawym obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r. W związku z tym uznano, że jeżeli ww. przeróbek dokonano po 31 marca 2014 r., podatnik nie musi korygować odliczonego VAT. Organ podatkowy wyjaśnił:
"(...) zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami (tj. od 1 kwietnia 2014 r.), w przypadku pojazdów nabytych przed 1 kwietnia 2014 r., dla których wydano zaświadczenie uprawniające do skorzystania z pełnego odliczenia podatku VAT z faktury zakupu, a następnie podatnik dokonał przeróbek ww. pojazdu, w wyniku których pojazd nie spełnia już wymagań niezbędnych dla wydania takiego zaświadczenia - podatnik nie koryguje odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Powyższe wynika z braku przepisu w obecnie obowiązującej regulacji, który nakładałby na podatnika obowiązek dokonania takiej korekty. (...)"
Od redakcji:
Żadne regulacje nie zobowiązują do korygowania VAT odliczonego przed 1 kwietnia 2014 r. od zakupu pojazdu, w związku z dokonaniem w nim przeróbek, w wyniku których dodatkowe badania techniczne "tracą ważność". Trzeba jednak pamiętać, że po dokonaniu ww. przeróbek pojazd ten nie będzie mógł być już uznawany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (o ile podatnik nie będzie prowadził ewidencji przebiegu pojazdu - por. art. 86a ust. 11 ustawy o VAT). W związku z tym, po dokonaniu tych przeróbek, do wydatków poniesionych na ten samochód należałoby stosować ustawowe ograniczenie w odliczaniu VAT (generalnie do 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze).
Nieco inaczej byłoby w sytuacji, gdyby ww. przeróbki zostały dokonane w samochodzie kupionym po 31 marca 2014 r. W takim przypadku zastosowanie miałby art. 90b ustawy o VAT, nakazujący skorygować część odliczonego VAT od zakupu pojazdu (przy założeniu, że podatnik nie prowadziłby ewidencji przebiegu pojazdu). Korekty takiej należałoby dokonać w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dokonano tych przeróbek, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty (okresy korekty wynoszą odpowiednio 60 miesięcy lub 12 miesięcy, licząc od miesiąca zakupu pojazdu - w zależności, czy wartość początkowa pojazdu przekracza 15.000 zł, czy jest niższa).
Końcowo zaznaczamy, że art. 90b ustawy o VAT zobowiązujący do korygowania "in minus" odliczonego VAT od zakupu pojazdu ma zastosowanie wyłącznie do samochodów nabytych (wytworzonych, itp.) od 1 kwietnia 2014 r. Ten przepis nie może być zatem podstawą do żądania korygowania VAT odliczonego od samochodu kupionego wcześniej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|