Zasady odliczania VAT w 2016 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 5 (1255) z dnia 18.01.2016
Data sprzedaży na fakturze i jej wpływ na termin odliczenia VAT
W styczniu 2016 r. otrzymałem fakturę wystawioną w tym miesiącu z datą sprzedaży z września 2015 r. Czy mogę odliczyć VAT z takiej faktury?
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług, o ile zakup ten służy wykonywanym przez niego czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Aby jednak prawo to mógł zrealizować, musi przestrzegać ustawowych regulacji w zakresie terminu dokonania odliczenia.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Reguła ta ma również zastosowanie w przypadku zapłaty zaliczek, zadatków, czy rat.
Ponadto w art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT zastrzeżono, iż odliczenia można dokonać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę lub dokument celny. Podobne zastrzeżenie dotyczy importu rozliczanego na zasadach ogólnych.
Zatem warunkiem odliczenia podatku naliczonego jest powstanie po stronie sprzedawcy obowiązku podatkowego od danej czynności oraz posiadanie przez nabywcę faktury dokumentującej zakup.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu transakcja miała miejsce we wrześniu 2015 r. i wówczas (o ile nie mówimy o szczególnych zasadach powstania obowiązku podatkowego) powstał obowiązek podatkowy w VAT po stronie sprzedającego. Nabywca jednak otrzymał fakturę dopiero w styczniu 2016 r. Oznacza to, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury dopiero w deklaracji VAT-7 za styczeń 2016 r.
Jeżeli podatnik nie skorzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego w deklaracji za styczeń 2016 r., może odliczenia tego dokonać w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (luty bądź marzec 2016 r.).
"Prawo do odliczenia podatku powstaje zatem w związku z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu czynności będącej źródłem podatku naliczonego. Zaznaczyć należy, że jeżeli podatnik nie dysponuje fakturą w chwili powstania obowiązku podatkowego, moment powstania prawa do odliczenia u nabywcy przesuwa się na moment otrzymania faktury. (...)
Jeżeli zatem faktura zostanie doręczona Wnioskodawcy później niż w trzecim miesiącu następującym po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towarów lub usługi, to wówczas Wnioskodawca będzie mógł odliczyć podatek naliczony z tej faktury w deklaracji za miesiąc otrzymania faktury, a jeżeli Wnioskodawca nie dokona odliczenia tego podatku w deklaracji za miesiąc otrzymania faktury, wówczas będzie uprawniony do dokonania odliczenia w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych". Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 kwietnia 2015 r., nr IBPP2/4512-23/14/KO |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|