Układ w upadłości
Nowe przepisy wyeliminowały możliwość ogłaszania upadłości z możliwością zawarcia układu. Wprowadzone zostały natomiast regulacje umożliwiające przyjęcie w postępowaniu upadłościowym układu z wierzycielami (art. 266a-266f ustawy). Propozycje układowe mogą zgłosić: upadły, wierzyciel oraz syndyk. Podmioty te mogą wraz z propozycjami złożyć wniosek o całkowite lub częściowe wstrzymanie likwidacji masy upadłości do czasu zatwierdzenia układu (zob. art. 266b ust. 2-6 ustawy).
Sędzia-komisarz decyduje o zwołaniu zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że układ będzie przyjęty przez wierzycieli i wykonany. Natomiast jeżeli wniosek będzie popierany przez wierzyciela lub wierzycieli posiadających łącznie co najmniej 50% sumy wierzytelności przysługujących wierzycielom uprawnionym do głosowania nad układem, wówczas sędzia-komisarz będzie zobowiązany do zwołania zgromadzenia wierzycieli. Będzie ono zwoływane po zatwierdzeniu listy wierzytelności. W przypadku częściowego jej zatwierdzenia, zgromadzenie wierzycieli będzie zwoływane, jeżeli suma wierzytelności objętych sprzeciwami nie przekroczy 15% sumy wierzytelności objętych układem.
Po prawomocnym zatwierdzeniu układu sąd będzie wydawał postanowienie o zakończeniu postępowania. W zakresie nieuregulowanym do układu zawartego w postępowaniu upadłościowym i jego skutków stosować trzeba będzie odpowiednio przepisy Prawa restrukturyzacyjnego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|