Nowości w zakresie wydawania interpretacji podatkowych
Przedmiot wniosku
Indywidualne interpretacje to sposób na uzyskanie oficjalnego stanowiska fiskusa na temat sposobu stosowania przepisów podatkowych w jednostkowych sprawach. Regulacje, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r., doprecyzowują zakres indywidualnych interpretacji. Pytać wolno wyłącznie o przepisy prawa podatkowego materialnego. Przedmiotem wniosku o indywidualną interpretację podatkową nie mogą być regulacje dotyczące właściwości, uprawnień i obowiązków organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej.
Indywidualne interpretacje podatkowe przestaną dublować interpretacje ogólne. Ogólne interpretacje wydaje - na wniosek lub z urzędu - Minister Finansów, aby zapewniać jednolite stosowanie prawa przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. Takie wyjaśnienia uwzględniają orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości UE. Wniosek o interpretację podatkową w jednostkowej sprawie pozostanie bez odpowiedzi, jeżeli przedstawiona w nim sytuacja odpowiada zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym. Wnioskodawca otrzymuje w takim przypadku jedynie postanowienie ze wskazaniem interpretacji ogólnej: jej numeru i miejsca publikacji.
Informacja o dacie
Nowością jest możliwość wystąpienia przez wnioskodawcę z żądaniem podania daty wydania interpretacji podatkowej oraz sposobu rozpatrzenia wniosku. Takie informacje są udostępniane telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Urzędnicy muszą przekazać je niezwłocznie. Jeżeli wnioskodawca zgłosi swoje żądanie przed wydaniem interpretacji podatkowej, informacje są mu udzielane najpóźniej w dniu roboczym następującym po dniu wydania wykładni lub innego rozstrzygnięcia w sprawie.
Wspólny wniosek
Nowością jest możliwość złożenia wspólnego wniosku o wydanie interpretacji podatkowej przez dwie lub więcej osoby (podmioty) uczestniczące w tym samym stanie faktycznym lub mogące uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym.
Zainteresowani muszą wskazać jednego spośród siebie jako stronę postępowania interpretacyjnego. Wszyscy składają jednak oświadczenie, że sprawa objęta wnioskiem nie jest przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że nie została rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu. Każdy jest również zobligowany wnieść opłatę w wysokości 40 zł od poszczególnych odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych przedstawionych we wniosku.
W odpowiedzi na wspólny wniosek uzyskuje się jedną interpretację przepisów podatkowych (podmiot wskazany jako strona otrzymuje interpretację, a pozostali - opisy). Organ interpretacyjny dokonuje jednak oceny prawnej zdarzenia dla wszystkich zainteresowanych. Ochroną, jaka wynika z zastosowania interpretacji przepisów podatkowych, są objęci wszyscy, którzy wystąpili z wnioskiem.
Rozwiązanie to może okazać się szczególnie przydatne w sprawach dotyczących opodatkowania i stawek VAT, obowiązków płatników na gruncie podatku dochodowego, wypłaty przez spółkę udziałowcom dochodów z dywidendy, opodatkowania PCC, obowiązków spadkobierców czy zbycia wspólnego składnika majątku przez małżonków.
Organ interpretacyjny
Kompetencje do wydawania indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych miał od 1 stycznia 2016 r. przejąć Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej (z siedzibą w Bielsku-Białej). Wejście w życie tego rozwiązania zostało jednak przesunięte na 1 lipca 2016 r. na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2184).
Organem uprawnionym do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych jest więc nadal Minister Finansów. Zadanie to realizuje za pośrednictwem pięciu ośrodków - biur Krajowej Informacji Podatkowej w: Toruniu, Bielsku-Białej, Piotrkowie Trybunalskim, Lesznie i Płocku, działających przy izbach skarbowych odpowiednio w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|