Korekta deklaracji podatkowej
Błędy w deklaracji podatkowej, np. w wyliczeniu podstawy opodatkowania, można usunąć w trybie korekty. Korekty dokonuje się poprzez złożenie - w formie papierowej lub elektronicznej - wyłącznie deklaracji korygującej. Nie dołącza się uzasadnienia przyczyn naniesienia poprawek.
Uprawnienie do skorygowania deklaracji jest zawieszone w czasie postępowania podatkowego, kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej - w zakresie nimi objętym. Korekta złożona z naruszeniem tego zakazu nie wywołuje skutków prawnych. Nowością jest to, że organ podatkowy ma obowiązek na piśmie poinformować składającego korektę o jej bezskuteczności. Zawiadomienie ma walor wyłącznie informacyjny. Nie można go zaskarżyć. Obowiązek dostarczenia takiego zawiadomienia istnieje od 1 stycznia 2016 r.
Możliwość złożenia korekty nie jest wyłączona w czasie czynności sprawdzających prowadzonych przez urząd skarbowy. Podatnik ma prawo wówczas z własnej inicjatywy poprawić błędne rozliczenie. Zmiany mogą być również naniesione przez urzędników. Zakres takiej korekty jest jednak ograniczony. Przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2015 r. zezwalały urzędnikom poprawiać wyłącznie błędy rachunkowe, oczywiste pomyłki oraz nieprawidłowości wynikające ze sporządzenia deklaracji podatkowej niezgodnie z wymogami formalnymi, jeżeli w wyniku tych modyfikacji zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, straty, nadpłaty lub zwrotu nie przekraczała 1 tys. zł. Od 1 stycznia 2016 r. wolno im dokonać poprawek lub uzupełnień, o ile zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, straty, nadpłaty, zwrotu podatku albo kwoty nadwyżki podatku do przeniesienia nie przekroczy 5 tys. zł. Przepisy o "urzędowej" korekcie rozliczeń podatkowych stosuje się od 1 stycznia 2016 r. odpowiednio do deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|