Stawki odsetek od zaległości podatkowych
Stawka podstawowa
Obowiązują obecnie trzy stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych: podstawowa, obniżona oraz podwyższona. Podstawowa stawka odsetek podatkowych nie zmieniła się. Jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o NBP, i 2%, z tym że nie może być niższa niż 8%.
Stawka obniżona
Obniżona stawka odsetek podatkowych to 50% stawki podstawowej (dotychczas było 75% stawki podstawowej).
Preferencyjną stawkę podatkową stosuje się w przypadku wpłaty zaległości podatkowej ujawnionej w wyniku autokorekty rozliczenia dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia deklaracji. Cały dług trzeba przy tym uregulować w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.
Obniżone odsetki podatkowe są naliczane także w przypadku innych sposobów wygasania zaległości podatkowych: zarachowania nadpłaty lub zwrotu podatku, potrącenia z wierzytelności oraz przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych. Wymagane jest jednak wniesienie w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji wniosku o zastosowanie wymienionej formy rozliczenia się z fiskusem.
Obniżonych odsetek za zwłokę nie można naliczyć, jeżeli korekta zostanie złożona po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego przez urząd kontroli skarbowej, a gdy nie wysyła się takiego zawiadomienia - po zakończeniu tych procedur. Takie samo wyłączenie obowiązuje w przypadku korekty dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
Preferencyjne zasady naliczona odsetek podatkowych stosuje się do zaległości podatkowych powstałych począwszy od 1 stycznia 2016 r. Przewidziano jednak jeden wyjątek. Odsetki za zwłokę nalicza się według nowej obniżonej stawki (50% stawki podstawowej) od zaległości podatkowych powstałych do 31 grudnia 2015 r., jeżeli dług będzie wynikać z prawnie skutecznej korekty złożonej w pierwszym półroczu 2016 roku i zostanie uregulowany w ciągu 7 dni od dokonania korekty. Przewiduje to art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.
Stawka podwyższona
"Karne" odsetki za zwłokę są naliczane według stawki w wysokości 150% stawki podstawowej. Stosuje się je w przypadku zaległości podatkowych powstałych począwszy od 1 stycznia 2016 r. w podatku od towarów i usług oraz akcyzie, wynikających z decyzji lub korekt pokontrolnych.
Ze zwiększeniem obciążeń odsetkowych trzeba liczyć się w następujących sytuacjach. Po pierwsze, gdy organ podatkowy w toku czynności sprawdzających, kontroli lub postępowania podatkowego albo organ kontroli skarbowej w trakcie postępowania kontrolnego stwierdzi niezłożenie wymaganej deklaracji oraz niezapłacenie podatku. Po drugie, w przypadku ujawnienia przez urzędników w toku kontroli, postępowania podatkowego lub postępowania kontrolnego zaniżenia zobowiązania podatkowego albo zawyżenia nadpłaty lub zwrotu podatku. Po trzecie, w razie wykazania uszczupleń w korekcie deklaracji dokonanej w wyniku czynności sprawdzających lub złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, a gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu tych procedur.
W dwóch ostatnich przypadkach podwyższone odsetki podatkowe są naliczane, jeżeli wysokość uszczuplenia przekroczy określony pułap. Kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego albo zawyżenia nadpłaty lub zwrotu podatku musi przekroczyć 25% kwoty należnej i być wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu zwrotu. Obecnie pięciokrotność minimalnej pensji wynosi 9.250 zł.
Odsetki za zwłokę według stawki wynoszącej 150% stawki podstawowej nalicza się ponadto od długu celnego, jeżeli w wyniku kontroli zgłoszenia celnego dokonanej z urzędu stwierdzono zaniżenie należności wynikającej z długu celnego w wysokości przekraczającej 25% kwoty należnej i wyższej niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności należności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|