Przepisy przejściowe w zakresie umów terminowych
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. wprowadzająca nowe zasady zatrudniania terminowego zawiera przepisy przejściowe regulujące sytuację prawną umów o charakterze czasowym, trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, tj. w dniu 22 lutego 2016 r.
Analizując przepisy przejściowe ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. można wyodrębnić podstawowe zasady rządzące okresem przejściowym. Tak więc:
a) umowy na czas określony trwające w dniu 22 lutego 2016 r.:
- będą traktowane jako pierwsze lub jako drugie umowy na czas określony dla potrzeb ilościowego limitu umów - w zależności od tego, czy są to pierwsze czy drugie umowy na czas określony zawarte w warunkach art. 251 K.p. w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2016 r.,
- ulegną przekształceniu w umowę na czas nieokreślony po upływie 33 miesięcy liczonych od dnia 22 lutego 2016 r. (upływ limitu nastąpi 21 listopada 2018 r. zakładając, że umowa będzie trwała nieprzerwanie),
- nie będą podlegały limitom "33 i 3" jeżeli rozwiązanie umowy na czas określony zawartej przed 22 lutym 2016 r. przypada po upływie 33 miesięcy od tego dnia (tj. po 21 listopada 2018 r.) i stosunek pracy pracownika podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę w okresie od dnia wejścia w życie nowelizacji do dnia upływu 33 miesięcy liczonych od 22 lutego 2016 r.; w takim przypadku umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki była zawarta.
b) wypowiedzenie umowy na czas określony trwającej w dniu 22 lutego 2016 r.:
- dokonane przed 22 lutym 2016 r. będzie kontynuowane na dotychczasowych zasadach,
- nie będzie mogło zostać dokonane, jeżeli umowa na czas określony została zawarta na czas do 6 miesięcy lub na czas dłuższy, ale bez klauzuli o wypowiedzeniu,
- będzie zależne, jeżeli chodzi o okres wypowiedzenia, od stażu zakładowego liczonego od 22 lutego 2016 r.
c) umowy na czas wykonania określonej pracy trwające w dniu 22 lutego 2016 r. będą kontynuowane na dotychczasowych zasadach.
Należy nadmienić, że w jednym przypadku umowa na czas określony zawarta już pod rządami nowych przepisów, tj. począwszy od 22 lutego 2016 r., ulegnie przekształceniu w umowę na czas nieokreślony na zasadach wynikających z art. 251 K.p. w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2016 r. Mianowicie, umowa o pracę na czas określony zawarta w dniu 22 lutego 2016 r. lub po tej dacie, jednak w okresie miesiąca od rozwiązania drugiej umowy na czas określony będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony - jeżeli okres miesiąca od zakończenia drugiej umowy na czas określony rozpoczął swój bieg przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. lub najpóźniej w dniu jej wejścia w życie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|